W jaki sposób możemy pokonać smog? Możemy sadzić drzewa, ograniczyć jazdę samochodem, jednak najskuteczniejszym sposobem jest termomodernizacja. Firma ROCKWOOL Polska proponuje darmową aplikację ROCKWOOL AntySmog, która pokazuje jak dzięki termomodernizacji można zwalczyć problem smogu!

Dlaczego właśnie termomodernizacja?

W Polsce, jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, głównym źródłem smogu jest tzw. „niska emisja”, czyli zanieczyszczenia pochodzące z indywidualnego ogrzewania nieocieplonych budynków mieszkalnych. Ogrzewanie polskich domów i mieszkań odpowiada aż za 40% produkcji szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 i 78% węglowodorów aromatycznych, takich jak benzo(a)piren. Kompleksowa termomodernizacja, która według szacunków ekspertów powinna objąć 3,6 mln domów w Polsce, może zredukować emisję szkodliwych pyłów o znaczące wartości: 44% w przypadku benzo(a)pirenu, 22% pyłów PM2,5 oraz 23% pyłów PM10 (raport ISECS).

Aplikacja ROCKWOOL AntySmog

By rozwiązać problem smogu i zachęcić inwestorów indywidualnych do przeprowadzania termomodernizacji, firma ROCKWOOL Polska, producent wełny skalnej, stworzyła specjalną aplikację ROCKWOOL AntySmog. Dzięki niej każdy właściciel domu może sprawdzić, jak duże korzyści przyniesie docieplenie wełną skalną do standardu rekomendowanego przez ROCKWOOL. Wystarczy, że wybierze rok budowy swojego domu, a także metraż budynku, a aplikacja policzy:

  • O ile pieniędzy więcej znajdzie się w portfelu właściciela domu w ujęciu rocznym
  • O ile procent zmniejszy się smog – dokładniej o ile zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza pyłami PM2,5 i PM10, które są głównymi składnikami smogu
  • O ile procent zmniejszy się poziom szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla
  • Ile drzew trzeba byłoby posadzić, by osiągnąć takie zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, jakie daje kompleksowa termomodernizacja danego budynku

Dla przykładu: wykonując termomodernizację 90-metrowego domu wybudowanego w 1966 roku można zaoszczędzić aż 70% na ogrzewaniu (dokładnie 4763 zł), zanieczyszczenie powietrza pyłami PM2,5 i PM10 zmniejsza się o 80%, a poziom CO2 o 75%. Daje ro równowartość rocznego posadzenia 2273 drzew. Z kolei właściciel domu 120-metrowego, wybudowanego w 1995 roku może dzięki termomodernizacji zaoszczędzić 57% dotychczasowych kosztów (3410 zł), zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza o 67% (pyły PM 2,5 i PM10) i 62% (CO2), co przekłada się na równowartość rocznego posadzenia 1627 drzew.

Nasza aplikacja w prosty i przystępny sposób pokazuje, jak wiele korzyści przynosi termomodernizacja zarówno dla portfela, zdrowia, jak i środowiska – mówi Łukasz Glapa, Dyrektor Marketingu ROCKWOOL CEE. – Promujemy ideę zrównoważonego budownictwa i budujemy świadomość społeczną na temat termomodernizacji budynków, bez której nie rozwiążemy problemu smogu. Aplikacja ROCKWOOL AntySmog jasno pokazuje, że warto ocieplić każdy budynek, by żyć komfortowo, bezpiecznie i oszczędzać na kosztach ogrzewania. Walka ze smogiem to wyzwanie dla całego społeczeństwa, wie także o tym polski rząd, który uruchomił program „Czyste powietrze” wspierający termomodernizację. Bo najważniejsza jest kolejność działań: najpierw ocieplamy, a potem wymieniamy źródło ciepła. Warto pamiętać, że każdy z nas ma indywidualny wpływ na redukcję zanieczyszczeń – dodaje Łukasz Glapa.

Aplikację ROCKWOOL AntySmog można pobrać za darmo ze sklepów Google Play oraz AppStore. Więcej informacji o korzyściach, które daje ocieplenie domu, można znaleźć na stronie smog.rockwool.pl.

Zobacz również: