Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii rozprzestrzenia się choroba zakaźna o nazwie Monkeypox. Trzeci przypadek, który został odkryty, to pracownik służby zdrowia w Blackpool – podaje The Independent.
Pacjent został przeniesiony ze szpitala Blackpool Victoria Hospital do szpitala Newcastle Victoria Infirmary, aby zostać poddanym kwarantannie w izolacji w nadziei, że zapobiegnie to dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Dwa poprzednie przypadki choroby dotyczyły pacjentów, z których każdy podróżował do Nigerii. Do placówki na północnym wschodzie  trafiło dwóch pacjentów, którzy zarazili się wirusem.
Zastępca dyrektora w Krajowej Służbie ds. Infekcji w Public Health English (PHE), dr Nick Phin, oświadczył:  – Ten pracownik opieki zdrowotnej opiekował się pacjentem zanim postawiono diagnozę Monkeypox. Aktywnie monitorujemy kontakty przez 21 dni po wykryciu osób z chorobą, aby można było je szybko ocenić. W związku z tym nie jest całkowicie nieoczekiwane, że zidentyfikowano ten  przypadek .  Ta osoba została odizolowana i stosujemy bardzo ostrożne podejście, aby zapewnić śledzenie wszystkich kontaktów.
Pierwszy przypedk tej choroby w Wielkiej Brytanii stwierdzono u obywatela Nigerii i oficera marynarki wojennej w bazie w Kornwalii. Jest on leczony w specjalnej jednostce w Royal Free Hospital w Londynie.
Drugi przypadek to osoba z Blackpool, która odwiedziła Nigerię. On również są jest leczeny w Royal Free Hospital w Londynie.
Nigeria miała największy wybuch tej choroby w 2017 r.  Wirus rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt i pojawienie się objawów trwa 16 dni.  Objawy obejmują gorączkę, bóle głowy i wysypkę, która może powodować pojawienie się skorupowych pęcherzy.  Choroba jest podobna do z ospy, chociaż o wiele łagodniejsza.
Po raz pierwszy zidentyfikowano ją w 1970 r. W Demokratycznej Republice Konga.
Uważa się, że gigantyczne szczury w Gambii, wiewiórki i inne gryzonie są prawdopodobnym źródłem tej choroby.Zgony zostały zarejestrowane, najczęściej wśród młodzieży
Światowa Organizacja Zdrowia zgłasza, że ​​co dziesiąty przypadek jest śmiertelny – jednak w ich raportach przeważają kraje z nierozwiniętymi systemami opieki zdrowotnej.
Według WHO, spożycie nieodpowiednio ugotowanego mięsa ze zwierząt lub gryzoni przenoszących chorobę jest kolejnym potencjalnym czynnikiem ryzyka.
voe

Zobacz również: