Nowy Jork, tuż obok Paryża, Mediolanu oraz Londynu, od lat uważany jest za jedną ze światowych stolic mody. Jak się okazuje, jego mieszkańcy nie tylko wyznaczają trendy w ubiorze, ale również w aranżacji wnętrz. Ich mieszkania, zachwycające elegancją, stanowią inspirację dla ludzi na całej kuli ziemskiej.

Styl nowojorski narodził się w najbardziej luksusowej dzielnicy Wielkiego Jabłka – na Manhattanie, który zamieszkiwany jest przez śmietankę tego miasta – biznesmenów, artystów oraz gwiazdy filmowe. Estetyka ta jest odzwierciedleniem ich szykownych i  luksusowych penthousów. Na szczęście nie trzeba zamieszkiwać przestronnego apartamentu w wieżowcu w Nowym Jorku, by móc urządzić swoje cztery ściany właśnie w tej konwencji.

Big Apple w polskim wydaniu

Kwintesencją nowojorskich aranżacji jest stonowana kolorystyka dobrana według odpowiednich proporcji – 70/20/10, z czego 70% stanowi kolor bazowy – najlepiej sprawdzą się tutaj biele, beże i jasne odcienie brązu, 20% to barwa uzupełniająca, komponująca się z główną, a 10% – kontrastująca, taka jak czerń czy granat. Nowojorczycy gustują w materiałach i meblach najwyższej jakości, dlatego nie stronią od drewna i marmuru. Przenosząc styl z miasta zwanego Big Apple na polski rynek, można rozważyć jednak zastąpienie naturalnego kamienia konglomeratem kwarcytowym. W asortymencie Technistone znajdują się produkty, które idealnie odzwierciedlają rysunek marmurów, a przy tym są znacznie bardziej wytrzymałe na codzienne użytkowanie. Wśród ciekawszych propozycji znajdują się materiały Noble Areti Bianco, Noble Lusso Champagne, Noble Carrara oraz Noble Supreme White powstałe z fascynacji marmurem Carrara, Crystal Calacatta Amnis i Crystal Calacatta Silva zainspirowane marmurem Calacatta czy Botticino, będące odpowiednikiem kamienia o tej samej nazwie. Produkty te utrzymane są w białych, beżowych oraz delikatnie brązowych odcieniach, dlatego są wprost stworzone do nowojorskich wnętrz.

Focal point

Ważnym krokiem podczas aranżowania wnętrz w stylu nowojorskim jest wyznaczenie tak zwanego „focal point”, czyli punktu centralnego całego pomieszczenia. Najlepiej, jeśli znajduje się on na wprost wejścia. Miejsce to powinno przyciągać wzrok, dlatego warto poświęcić mu dużo uwagi i zadbać o detale podczas jego urządzania. W centralnym punkcie może znaleźć sie kominek wykończony konglomeratem kwarcytowym, o rysunku typowym dla marmuru, czy welurowa sofa, przy której stanie designerski stolik kawowy. Przestrzeń urządzoną w nowojorskiej konwencji należy wykończyć odpowiednimi dekoracjami, które podkreślą jej amerykański klimat. Do tego celu można wykorzystać dodatki z niklu, który nowojorczycy wprost uwielbiają. Przepięknie prezentują się wykonane z niego wazony, tace, lampy stołowe czy ramy luster.

Ponadczasowy rysunek marmuru, to element, którego nie może zabraknąć we wnętrzach rodem z miasta zwanego Big Apple. Zastosowany we wnętrzu podniesie jego walory wizualne, podkreślając elegancki charakter przestrzeni.

Zobacz również: