Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zgodził się na przyjazd do Smoleńska polskich prokuratorów wraz z ekspertami i oględziny szczątków polskiego samolotu – informuje portal wPolityce.pl. Na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do tej wizyty. Jest ustalany termin spotkania.

Jak informuje wPolityce.pl, obecnie trwają rozmowy na temat konkretnego terminu, składu polskiej delegacji i zakresu czynności, jakie będą prowadzone na miejscu. Portal dodaje, że do oględzin może dojść już w najbliższych tygodniach.

Można powiedzieć, że doszło do przełomu w relacjach polsko-rosyjskich ws. wraku prezydenckiego samolotu. Na początku lipca pojawiło się mocne stanowisko podkomisji smoleńskiej ws. braku zgody strony rosyjskiej na oddanie wraku Tu-154M.

– Odmowa ma wszelkie cechy utrudniania śledztwa – mówił wówczas Marta Palonek, rzeczniczka podkomisji.

Wrak samolotu nadal znajduje się w Smoleńsku. Rosja od dawna deklarowała chęć przekazania Tupolewa i czarnych skrzynek stronie polskiej. Jednak dopiero po zakończeniu własnego dochodzenia ws. katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Rosjanie mieli zasugerować oddanie wraku w zamian za zamknięcie śledztwa smoleńskiego.

wp

Zobacz również: