– Jesteśmy za półmetkiem prac nad raportem o stratach wojennych – powiedział Arkadiusz Mularczyk w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Zapowiedział, że raport będzie opublikowany na początku 2019 roku. Poseł PiS, stwierdził też, że w następnej kadencji Sejmu powinien powstać raport o stratach wojennych zadanych przez sowiecką Rosję.

Poseł Arkadiusz Mularczyk mówił o planowanej rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym, który ma rozstrzygnąć, czy brak drogi sądowej do ubiegania się o odszkodowania dla ofiar niemieckich zbrodni wojennych narusza art. 30 i art. 45 Konstytucji RP. Stwierdził też, że „jesteśmy za półmetkiem prac nad raportem o stratach wojennych”. „Zespół naukowców, finansowanych przez Polską Fundację Narodową pracuje nad szeregiem aspektów” – zapewnił.

Poseł stwierdził, że z niemieckiej strony liczy na „zdrowy rozsądek i chęć zmycia win za III Rzeszę, której Niemcy przecież są spadkobiercami„. Jeśli jednak Niemcy nie wykażą się w sprawie reparacji dobrą wolą, według Arkadiusza Mularczyka konieczne będzie „zbudowanie koalicji państw poszkodowanych”.

– Uważam, że w następnej kadencji Sejmu powinien powstać raport o stratach wojennych zadanych przez Rosję sowiecką – stwierdził poseł, pytany przez Jacka Nizinkiewicza o to, czy Polska powinna wystąpić o reparacje wojenne również do Rosji.

Arkadiusz Mularczyk powiedział jednak, że wyegzekwowanie odszkodowań od Rosji może być problematyczne, bowiem „dzisiejsza Rosja jest krajem, który nie przestrzega prawa i ładu międzynarodowego”.

źródło: onet.pl

 

Zobacz również: