Firma muzyczna Universal Music oskarżyła zwyciężczynię konkursu piosenki Eurowizja-2018 Nettę Barzilai o plagiat, pisze portal walla.co.il.

Przedstawiciele firmy wysłali list ostrzegawczy do autorów piosenki „Toy” Dorona Medalie i Stava Begera. Zauważono, że kompozycja wykonywana przez Barzilai jest plagiatem kompozycji „Seven Nation Army” grupy The White Stripes.

Pismo podkreśla, że takie oskarżenie zagraża przeprowadzeniu Eurowizji-2019 w Izraelu. Zgodnie z zasadami konkursu wszystkie utwory muszą być oryginalne, a w przypadku plagiatu zwycięzca zostaje zdyskwalifikowany.

Niemniej jednak większość zapytanych prawników uważa, że strony dojdą do kompromisu, a Universal zacznie otrzymywać część zysków z piosenki.

Przypomnijmy, ze także Edycie Górniak zarzucano po Eurowizji w 1994 roku, że jej utwór jest plagiatem. Wówczas wykonała z utwór „To nie jai zajęła rekordowe 2. miejsce.  Wkrótce izraelski pieśniarz i kompozytor Joni Nameri stwierdził, że ten utwór to plagiat jego piosenki „Zakochany mężczyzna” 1987 roku.

NS

Zobacz również: