Fot. Oras

Urządzenie funkcjonalnej kuchni, w której wszystko znajduję się „pod ręką” wcale nie jest łatwym zadaniem. Tym bardziej, że pomieszczenie to powinno spełniać szereg funkcji jednocześnie, a dodatkowo – wpisywać się w aktualne trendy wnętrzarskie. Spośród wszystkich stref kuchennych, jedną z najistotniejszych jest strefa zmywania, która ma ogromny wpływ na ergonomię całego wnętrza. Poznaj 5 zasad, które pozwolą Ci zaaranżować ją tak, by przebywanie w kuchni było przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem!

  1. Oddziel blatem zlewozmywak i płytę grzewczą

Najpierw zlewozmywak, potem blat, a na końcu kuchenka – właśnie taka kolejność uważana jest za najbardziej funkcjonalną w kuchni. Naturalnym jest, że zwykle najpierw myjemy owoce, czy warzywa, następnie je kroimy lub obieramy, by w końcu wrzucić do garnka stojącego na kuchence. Należy pamiętać, że aby zapewnić sobie swobodę ruchów i dostateczną ilość miejsca, warto postawić na blat liczący co najmniej 60 cm długości. Ta odległość – od płyty grzewczej do zlewozmywaka, zapewni nam optymalną przestrzeń do pracy.

  1. Zwróć uwagę na to, czy jesteś prawo- czy leworęczny
Fot. Oras

To, która nasz ręka jest dominująca, ma znaczący wpływ na sposób zagospodarowania strefy zmywania w kuchni. Osoby praworęczne, stojąc na wprost zlewozmywaka, kuchenki i oddzielającego te strefy blatu, powinny mieć zlewozmywak po swojej lewej stronie. Leworęczni natomiast – odwrotnie. Takie zaaranżowanie zapewni intuicyjne poruszanie się po kuchni oraz sprawną i szybką reakcję, która niekiedy, podczas przygotowywania posiłków, jest niezwykle istotna.

  1. Zdecyduj się na innowacyjną baterię
Fot. Oras

Dzięki posiadaniu wielu funkcjonalności i stosowanej w nich innowacyjnej technologii, baterie kuchenne mogą stać się nieocenionym pomocnikiem podczas wykonywania codziennych obowiązków. – Dziś baterie służą nie tylko temu, by doprowadzać wodę do mieszkania. To inteligentne urządzenia, które potrafią włączać i wyłączać się bezdotykowo, a odpowiednio zaprogramowane sterują zmywarką czy np. oszczędzają wodę, przyczyniając się tym samym do lepszej kondycji domowego budżetu. Baterie kuchenne dostępne na rynku posiadają m.in. elektroniczne wyświetlacze temperatury, obrotowe lub elastyczne wylewki pozwalające swobodnie opłukać naczynia lub napełnić wodą duże pojemniki, a nawet dedykowane aplikacje, dzięki którym możemy kontrolować zużycie wody. Stosowana w bateriach funkcja bezdotykowa świetnie sprawdza się podczas przygotowywania posiłków. Dzięki niej, by uruchomić przepływ wody, nie musimy już dotykać baterii dłońmi na których znajdują się resztki jedzenia. Urządzenie na dłużej zachowuje czystość, a samo gotowanie idzie nam znacznie sprawniej i jest przyjemniejsze – radzi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.

  1. Dopasuj zlewozmywak do wielkości pomieszczenia
Fot. Oras

Dobierając zlewozmywak do swojej kuchni należy wziąć pod uwagę wielkość samego pomieszczenia i to, czy posiadamy zmywarkę. Różnorodność dostępnych na rynku modeli pozwoli dobrać niezwykle funkcjonalny zlew nawet do małego pomieszczenia, czy niewielkiego aneksu. Zwykle mamy do wyboru dwu- i jednokomorowe, które dodatkowo możemy wyposażyć w specjalne deski tworzące lub przedłużające blat roboczy. Powinny być one idealnie dopasowane do wymiarów zlewozmywaka, by móc swobodnie je przesuwać.

  1. Postaw na dodatkowe, funkcjonalne elementy wyposażenia
Fot. Oras

Co zrobić, aby zwiększyć funkcjonalność swojej strefy zmywania? Postaw na tzw. gadżety. – Producenci coraz częściej decydują się na wprowadzanie do swoich urządzeń dodatkowych elementów, które zwiększają komfort użytkowania. Jednym z nich jest np. szczotka w zestawie z baterią kuchenną, dzięki której pozbędziemy się najbardziej uporczywych zanieczyszczeń z powierzchni naczyń. Innym elementem jest np.  wyciągana wylewka, która sprawdza się podczas napełniania wysokich naczyń,  a także zawór do zmywarki, czy zdalny przycisk uruchamiający wypływ wody. Dzięki takim dodatkowym rozwiązaniom strefa zmywania może zyskać zupełnie inny wymiar – zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny – mówi ekspert Oras.

 

Zobacz również: