– Przywódcy Unii Europejskiej przygotowują się do bliskiego rozpadu NATO – powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej – Pomimo naszych niestrudzonych wysiłków na rzecz utrzymania jedności Zachodu, stosunki transatlantyckie są pod ogromną presją ze względu na politykę prezydenta Trumpa – zwrócił się do przywódców UE podczas kolacji w czwartek wieczorem.

Thetimes.co.uk informuje: „Tusk zwrócił się do przywódców UE, aby wyjść poza zaplanowaną dyskusję na temat, jak radzić sobie z grożącą wojną handlową, spowodowaną przez jednostronne amerykańskie cła na stal i aluminium, aby rozważyć też potencjalne załamanie powojennego zachodniego sojuszu.”

– Niestety, dywizje wykraczają poza handel – powiedział i dodał  –Musimy być gotowi przygotować nasz związek dla najgorszych scenariuszy.

Donald Trump, na szczycie NATO, który zaplanowany jest na 11 i 12 lipca, może zakwestionować przyszłość sojuszu, ze względu na wojnę handlową z UE. Po odmowie podpisania deklaracji szczytu G7 połączył on nadwyżkę handlową UE ze Stanami Zjednoczonymi z przyszłością NATO.

eps

Zobacz również: