Rosyjski marynarz w Świnoujściu „dusił” popiersie Jana Pawła II. Zdjęcie umieścił w sieci

Kapitan rosyjskiego żaglowca „Kruzensztern”, który przypłynął do Świnoujścia, przeprosił „za obraźliwy gest” jednego ze swoich marynarzy. Na zdjęciu marynarz ściska szyję popiersia Jana Pawła II udając, że go dusi. Fotografię podpisano: „Ruscy nie potrafią, tak?”.

„Zdajemy sobie sprawę z bólu i zniewagi, jaką mogli odczuć wszyscy katolicy” – napisał kapitan.

Kapitan szkoleniowego żaglowca „Kruzensztern” Mikhail Eremchenko nazwał zachowanie swoich marynarzy „bezmyślnym chuligaństwem„. Pisemne przeprosiny skierował do „mieszkańców Świnoujścia, obywateli Rzeczpospolitej, katolików całego świata”. 

Podkreślił, że młodzi marynarze „bardzo żałują swojego zachowania”.Ich wyrzuty sumienia będą doskonałą lekcją w zrozumieniu poszanowania katolickich świętych braterskich Słowian i Polaków” – napisał Eremchenko.

„Kruzensztern” cumował przy jednym z nabrzeży w Świnoujściu od ubiegłego piątku do poniedziałku. W tym czasie zwiedziło go ponad osiem tysięcy osób.

Jak poinformowało Radio Szczecin, w zamian za udostępnienie żaglowca do zwiedzania, miasto zapłaciło około 7 tys. zł. za pomoc holowników i pilotów portowych przy manewrach jednostki.

iswinoujscie.pl, Radio Szczecin