Muzeum Folkwang, Essen

Nowoczesne elewacyjne płyty betonowe stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod wykańczania budynku. Wykorzystuje się je w różnych konfiguracjach i łączy z innymi materiałami. Różnorodność wymiarów, kolorów czy faktur daje szerokie możliwości dopasowania płyt do każdego projektu architektonicznego, zarówno w dużych obiektach usługowych, jak i budownictwie prywatnym.  To,  jak różnorodne może być zastosowanie płyt elewacyjnych obrazują trzy przykłady z katalogu firmy Probet-Dasag.

 Zacznijmy od obiektu, który jest jedną z wizytówek współczesnej architektury w Polsce. Zaprojektowany przez słynnego sir Normana Fostera warszawski biurowiec Metropolitan zwraca uwagę miękką formą, ale też ponadczasową elewacją. Charakter nadają jej zamocowane prostopadle do szklanej fasady betonowe panele – tworzą rytmiczne, pionowe podziały poszczególnych kondygnacji. Dzięki nim budynek harmonijnie wpisuje się w otoczenie.

Teraz przenieśmy się do Muzeum Folkwang w niemieckim Essen, jednego z pierwszych w Europie muzeów sztuki współczesnej. Elewacja tego nowoczesnego budynku przypomina alabaster. Składa się na nią dużo przeszkleń, tworzywo szklano-ceramiczne, aluminium, stal oraz jasne, podłużne, o stosunkowo niewielkich wymiarach betonowe płyty u podstawy. Ich rola polega na tym, by podkreślić lekką bryłę obiektu.

Galeria Korona, Kielce

Ciekawe rozwiązanie z wykorzystaniem betonowej elewacji zastosowano w  Galerii Korona w Kielcach. Żłobione płyty o nieregularnej powierzchni nadają rytm i podkreślają kierunek ciągu komunikacyjnego. Trójwymiarowy efekt sprawia, że ściana nabiera rzeźbiarskiego charakteru, przypominając dzieło sztuki współczesnej.

– Zestawienie tych trzech realizacji doskonale pokazuje, że nowoczesne, elewacyjne płyty betonowe można wykorzystywać na bardzo różne sposoby i w dowolnych konfiguracjach, właściwie z każdym innym materiałem. Przede wszystkim, nie mamy tu do czynienia z jednakowymi elementami prefabrykowanymi. Za każdym razem, również w przypadku niewielkich inwestycji, wykonujemy płyty wyłącznie według indywidualnego projektu. Pod względem wymiarów, barwy czy faktury dopasowujemy je do konkretnej koncepcji architektonicznej – mówi Andrzej Chłopek, ekspert z firmy Probet-Dasag, która wykonała elewacyjne płyty betonowe m.in. do opisanych budynków.

Design i trwałość

Fasada jest jak wizytówka budynku, ale wygląd to nie wszystko, w pierwszym rzędzie liczą się jednak wymagania techniczne i eksploatacyjne. Materiał elewacyjny musi być odporny na znaczne różnice temperatur, wilgoć, słońce i wiatr. Poza tym, powinien być łatwy w czyszczeniu i utrzymaniu. Jak kryteria spełniają elewacyjne płyty betonowe?

– Funkcjonalne zalety betonu są dobrze znane, a płyty z tego materiału zachowują wszystkie jego właściwości, wykonane z nich fasady są bardzo wytrzymałe i bezproblemowe w codziennej eksploatacji. Znaczenie ma też fakt, że stanowią dodatkową warstwę termoizolacyjną. To wszystko bezpośrednio przekłada się na minimalizację kosztów utrzymania. Połączenie zalet estetycznych z praktycznymi powoduje, że tego rodzaju płyty są stosowane coraz częściej, zarówno w obiektach biurowych, użyteczności publicznej czy handlowych, jak i przez deweloperów, ale też w budynkach jednorodzinnych – podkreśla Andrzej Chłopek.

Płyty dostępne są w dwóch wariantach: drobnowymiarowe niezbrojone o grubości 5 cm
i maksymalnych wymiarach 50×150 cm w technologii betonu samozagęszczalnego oraz zbrojone o grubości do 20 cm i maksymalnych wymiarach 450×200 cm. Na zakończenie dodajmy, że wykonane na zamówienie płyty zachowują bardzo precyzyjne wymiary i kształty, co zdecydowanie ułatwia montaż.

Źródło: www.dasag.eu

Zobacz również: