Bill Gates przeznaczył 12 milionów dolarów na badania, których celem jest stworzenie uniwersalnej szczepionki przeciw grypie, która według niego powinna być obowiązkowa dla wszystkich.

Przemawiając w  Massachusetts Medical Society , Gates ostrzegł przed „nadchodzącą pandemią”, do której nie są przygotowane rządy na świecie.

– Świat musi przygotować się na pandemie w ten sam poważny sposób, w jaki przygotowuje się do wojny –  ostrzegał Gates.

Według Futurism.com : „Każdego roku Massachusetts Medical Society i New England Journal of Medicine przedstawiają wydarzenie z udziałem panelistów i prelegentów skupionych na konkretnym zagadnieniu związanym ze zdrowiem. W tym roku tematem były epidemie. Czy jest lepszy mówca niż Bill Gates, którego fundacja stara się zwalczyć niektóre z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego, takich jak HIV czy malaria? Podczas swojej prezentacji Gates spojrzał na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość naszych przygotowań do wybuchu epidemii”.

Jednym ze sposobów lepszego przygotowania się na nieuchronną kolejną pandemię jest zdaniem Gatesa opracowanie lepszej broni do walki z epidemiami. W tym celu Fundacja Billa i Melindy Gates połączyła siły z rodziną współzałożyciela Google i Larrym Page’em, dyrektorem generalnym Alphabet, aby uruchomić  Universal Challenge Vaccine Vaccine Grand Challenge .

Według strony internetowej celem jest znalezienie uniwersalnego rozwiązania, aby zaradzić zarówno pandemii, jak  i sezonowej grypie .

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że  290 000 do 650 000 ludzi umiera z powodu grypy każdego roku.

Grand Challenge przyzna nagrody w wysokości od 250 000 do 2 milionów dolarów za najbardziej obiecujące propozycje uniwersalnej szczepionki przeciw grypie. Następnie najlepsze projekty mogą ubiegać się o nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów na dodatkowe badania.

Fundację Gatesa interesuje tylko uniwersalna szczepionka przeciw grypie – nie taka, która mogłaby zaradzić niektórym szczepom grypy lub niektórym populacjom, Gates chce, aby była gotowa na próby kliniczne do 2021 roku.

eps

Zobacz również: