www.natalieportman.com

Słynna aktorka Natalie Portman wycofała się z uroczystości wręczenia nagród, która miała odbyć się w Izraelu, powołując się na jej „niepokój” podczas ostatnich wydarzeń w tym kraju.

Amerykańsko-izraelska aktorka powiedziała, że ​​nie czuje się komfortowo podczas publicznych wydarzeniach w Izraelu po tym, jak państwo  to zostało skrytykowane za ostrzelanie palestyńskich demonstrantów w Strefie Gazy.

Urodzona w Jerozolimie Portman miał otrzymać Nagrodę Genesis za rok 2018, nazwaną przez niektórych „żydowskim Noblem”, ale odmówiła jej przyjęcia, mówiąc, że  „nie może z czystym sumieniem” uczestniczyć w ceremonii.

Jej przedstawiciel powiedział: – Ostatnie wydarzenia w Izraelu były dla niej niezwykle przygnębiające i nie czuje się dobrze, uczestnicząc w jakichkolwiek  publicznych wydarzeniach w Izraelu i nie może z czystym sumieniem wziąć w udziału w tej ceremoni.

W związku z tym poseł Oren Hazan, reprezentujący centroprawicową partię Likud w Knesecie, zażądał, aby hollywoodzka gwiazda Natalie Portman została pozbawiona obywatelstwa izraelskiego po tym, jak odstąpiła od udziału  w ceremonii wręczenia Nagrody Genesis, nazwane.

„Portman nie ma problemów z wykorzystaniem swoich żydowskich korzeni, aby promować swoją karierę, a także wyrażać swoją dumę z odroczenia służby [w żydowskiej armii]. Są też szanowani ludzie, którzy uważali, że zasługuje na nagrodę, nazwaną „żydowską nagrodą Nobla”. Ale minister Aryeh Deri powinien odebrać jej obywatelstwo izraelskie”–  napisał Hazan na Twitterze.

Amerykańska aktorka, która urodziła się w Izraelu pod nazwiskiem  Hershlag i była znana z zaangażowania w żydowskie dziedzictwo, początkowo zgodziła się przyjechać do Izraela w czerwcu, aby odebrać 2 miliony dolarów za bycie „inspiracją dla następnego pokolenia Żydów”. Później jednak wycofała się z tego.

Jednak jej decyzja była zbieżna z  ostatnimi ostrymi starciami na granicy Izraela ze Strefą Gazy, gdzie izraelskie siły obronne otworzyły ogień do palestyńskich demonstrantów, zabijając kilku z nich. Posunięcie to zostało potępione przez ONZ i UE za nieproporcjonalnie gwałtowne.

eps