Pod hasłem „Czarny piątek” zorganizowano demonstracje w odpowiedzi na obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. W poniedziałek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt ustawy zaostrzającej przepisy aborcyjne.

Projekt o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży jest procedowany w Sejmie.

 W odpowiedzi na dalsze prace nad projektem Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował demonstrację pod hasłem „Czarny piątek”. W Warszawie zgromadzeni skandowali między innymi :  „Wasza wiara od nas z dala”, „Politycy, marsz z kaplicy”, „Księża na księżyc”, „Wolność, równość, antyklerykalizm”.

Te hasła najwidoczniej uradowały Lecha Wałęsę, który na swoim profilu na FB zakomunikował: „Kobiety pokazały swą siłe i moc”. Wywołało to szereg komentarzy.

 Daniel Grobelny zwrócił Wałęsie uwagę: „Panie Prezydencie w szoku jestem Pana wypowiedzią nosi Pan Matkę Boża w klapie i teraz Pan wypowiada takie słowa o kobietach co opowiadają się za Aborcja? Powoływał się Pan nie raz na słowa Ojca św. Proszę udzielić odpowiedzi jakie Pana stanowisko w sprawie ustawy antyaborcyjnej

Były prezydent miał na ten temat tylko tyle do powiedzenia: „Prawo wyboru mówi to panu coś!”.

Grobelny drążył temat: „Ale jakie prawo wyboru. Głos kościoła w tej sprawie jest jasny. Odsyłam Pana do wypowiedzi w tej sprawie Papieża(…)”.  Jednak Wałęsa na te uwagi już nie odpowiedział. Podobnie jak na wpis Beata  Filias:  „Panie Prezydencie, darzę pana ogromnym szacunkiem ale to chyba Pan jako prezydent, w 1993 wprowadził zakaz aborcji????Też byłam wtedy przeciwko ale nasze podpisy nic wtedy nie wniosły”.

Wałęsa jak to Wałęsa jest za i przeciw jednocześnie.

jes

Zobacz również: