Jak informują niemieckie media, ministerstwo spraw wewnętrznych Nadrenii Płn.-Westfalii uczula swoich pracownikom, że rosyjskie służby mogą wczytywać się w prywatne smartfony i ostrzega przed zabieraniem telefonów komórkowych na Mundial w Rosji. Niemieckie władze wskazują, że także inne, prywatne urządzenia elektroniczne mogą być celem szpiegostwa. Z tego powodu zaleca się zrezygnować z zabierania laptopów i smartfonów – napisano w 3-stronicowym wewnętrznym piśmie w sprawie bezpieczeństwa i podróży związanych z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji – podaje dw.com.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Nadrenii Płn.-Westfalii wskazuje także na to, że zagraniczni goście, aby móc bez wizy wjechać do Rosji, potrzebują tak zwane Fan-ID, które mogą uzyskać online. Kibice muszą tylko podać Ministerstwu Komunikacji i Mediów Federacji Rosyjskiej swoje dane osobowe: nazwisko, imię, imię ojca, datę urodzenia, płeć, dane dokumentu tożsamości, obywatelstwo, numer biletów lub numer zamówienia biletów, zdjęcie nie starsze niż sześć miesięcy, numer telefonu komórkowego, adres mailowy i adres pocztowy. Dane te są przetwarzane przez rosyjskie ministerstwo w celu „weryfikacji przez federalne władze wykonawcze w zakresie bezpieczeństwa”.

Niemieckie ministerstwo chcąc zminimalizować swoje własne ryzyko podkreśla, że pracownikom zabronione jest korzystanie ze służbowego adresu mailowego, służbowych telefonów komórkowych czy podawanie adresu miejsca pracy jako adresu pocztowego przy składaniu wniosku o Fan-ID.

źródło: dw.com