W Egipcie trzeba uważać na dowcipy o rzece Nilu. Artystka, Sherine Abdel Wahab, już to wie, gdyż została  skazana na sześć miesięcy więzienia.

Egipska popowa artystka Sherine miała koncert w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kiedy została poproszona przez publiczność o zaśpiewanie narodowej pieśni patriotycznej „Czy kiedykolwiek piłeś z Nilu?”, odpowiedziała: – Nie, nie chcę mieć schistosomatozy!

Jej reakcja szybko została rozprzestrzeniona w Internecie, a fani wpadli w złość, zaś wkrótce powstał hashtag # IWillDrinkFromtheNileandWist’theSherine.

Schistosomatoza jest powszechną chorobą w Egipcie, spowodowaną przez pasożyty wodne. Z powodu tej choroby co roku umierają setki tysięcy ludzi. Liczba chorych to ok. 230 milionów (są to głównie mieszkańcy Afryki i Ameryki Południowej), a u 20 milionów choroba ma ciężki przebieg.
Według fanów  Sherine naruszyła dobry wizerunek Egiptu. Władze egipskie również nie doceniły dowcipu i skazały Sherine na sześć miesięcy więzienia za krytykę jakości wody Nilu, a tym samym obrażanie Egiptu.

Nie jest to pierwszy przypadek skazania artysty na karę pozbawienia wolności z powodu prowokacyjnego sposobu działania.

W grudniu egipska piosenkarka Shyma. O czym już pisaliśmy,  została skazana na dwa lata więzienia za „zachęcanie do rozpustnego sposobu życia” po zjedzeniu banana na wideoklipie – według sądu – w sposób jednoznacznie seksualny.

żródło

Zobacz również: