Pod naciskiem Tel Awiwu irlandzki Senat opóźnił głosowanie nad ustawą, która zabrania importu i sprzedaży produktów a także usług pochodzących z izraelskich osiedli na okupowanych przez Izrael terytoriach.
Nieoczekiwanie we wtorek Senat odłożył głosowanie nad ustawą, która ma na celu kryminalizację importu i sprzedaży towarów z osiedli. Stało się to godzinę po tym, jak premier Izraela Benjamin Netanjahu ostro skrytykował proponowane przepisy.
Netanjahu polecił ministerstwu spraw zagranicznych swojego kraju wezwać irlandzkiego ambasadora w Izraelu.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to uczyniłaby Irlandię pierwszym krajem w Europie, który zakazałby importu produktów z yerenów okupowanych przez Izrael.
Press TV informuje: „Ustawa, zatytułowana Control of Economic Activity (Occupied Territories) Bill 2018, stanowi, że przestępstwem jest import lub sprzedaż towarów lub usług pochodzących z okupowanego terytorium lub wydobywanie zasobów z okupowanego terytorium (…) „.
Ustawa mówi również, że osoby, które „pomagają innej osobie importować lub próbować importować towary osiedleńcze” popełniłyby przestępstwo podlegające karze nawet do pięciu lat więzienia.
Irlandzki senat debatował nad wnioskiem we wtorek. Senator Frances Black, która przedstawiła wniosek, określiła osiedla izraelskie na okupowanych terenach jako „zbrodnię wojenną”.

mak