Trzynastoletni Colton Berrett był zdrowym, silnym i bardzo aktywnym chłopcem, do czasu otrzymania szczepionki Gardasil HPV.

Amerykański Komitet Doradczy do spraw Szczepień (ACIP) zaleca obecnie rutynowe szczepienia wszystkich chłopców w wieku 11-12 lat za pomocą szczepionki przeciwko 4 typom wirusa HPV (Silgard) lub 9 typom wirusa (Gardasil 9).

Colton otrzymał ostatnią z trzech szczepionek 1 lutego 2014 roku, i w ciągu kilku tygodni został sparaliżowany od szyi w dół. Poszedł do szpitala 17 lutego 2014 roku, gdzie spędził 88 dni na intensywnej terapii. Rezonans magnetyczny w Primary Children’s Hospital w Salt Lake City wykazał stan zapalny rdzenia kręgowego szyi.

Po otrzymaniu trzeciej dawki szczepionki przeciwko HPV zaczął odczuwać ból szyi. Poszedł na ostatnią przejażdżkę motocyklem. Następnego dnia zaczął odczuwać mdłości i nasilił ból w karku. Tej nocy poprosił swoją mamę, aby pomogła mu pić wodę: – Mamo, możesz mi to dać w mojej lewej ręce. Nie mogę użyć mojego prawego ramienia bardzo  jestem słaby. – od tego czasu chłopiec był sparaliżowany.

Niestety Colton nie jest już z nami, zmarł w miniony weekend. Pozostawił wiadomość dla innych: „Musisz robić badania, ale nie możesz zbytnio ufać lekarzowi. . . „