Najmłodszy lider świata, Sebastian Kurz, który w październiku deklarował zniszczenie Nowego Porządku Świata, został uznany przez ONZ za „niebezpiecznego terrorystę”.
Wysoki komisarz ONZ ds. Praw człowieka Zeid Ra’ad Al Hussein określił nowy austriacki antyglobalistyczny jako  „niebezpieczny dla demokracji”.
Al Hussein powiedział, że bardzo się martwi o konsekwencje dla reszty Europy po utworzeniu, na początku tego tygodnia, przez Austriacką Partię Ludową (ÖVP), oraz Partię Wolności (FPÖ) nowego rządu – donosi Kronen Zeitung.
Urzędnik ONZ nazwał tę koalicję „niebezpiecznym wydarzeniem w życiu politycznym Europy” i powiedział, że szczególnie interesuje go nowa, twarda polityka migracyjna poparta przez kanclerza Sebastiana Kurza. Dodał, że nowy kanclerz „posunął się ostro w prawo w kwestii imigracji i praw migrantów”.
– Musimy być bardzo ostrożni, jeśli chodzi o efekt naśladowania Austrii przez innych polityków w Europie – powiedział Al Hussein i ostrzegł: – Skrajna prawica powinna bardzo uważnie myśleć o tym, dokąd prowadzi swoje kraje i cały kontynent.
Także socjalistyczna frakcja w Parlamencie Europejskim wystąpiła przeciwko nowej koalicji rządowej w Austrii. Już pojawiły się z tego powodu groźby sankcji.
ese