W sobotę, 25 listopada, rozpoczęła się kampania „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”. Jej celem jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy stosowanych wobec kobiet.
Wspierana przez doktor Sylwię Spurek, Zastępczynię Rzecznika Praw Obywatelskich, inicjatywa nastawiona jest przede wszystkim na rozwój świadomości społeczeństwa, iż przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.
Kobieta najczęstszą ofiarą przemocy domowej
Przemoc wobec kobiet stanowi jedną z najbardziej drastycznych form dyskryminacji ze względu na płeć. Według badań opinii co piąta kobieta w Polsce jest ofiarą przemocy, jednak biorąc pod uwagę metodologię badań, liczba ta jest niedoszacowana. Najczęstszą jej formą, stosowaną wobec kobiet w Polsce jest przemoc w rodzinie. Jak wynika z danych Policji, opartych na sprawozdaniach z realizacji procedury „Niebieskie Karty”, w 2016 roku, problem dotknął 66 930 kobiet w całej Polce. Najwięcej przypadków jej zastosowania odnotowano w Katowicach, Olsztynie oraz Szczecinie.
Przemoc w rodzinie pojawia się w polskich domach niezależnie od poziomu zarobków, wykształcenia, zajmowanego stanowiska czy miejsca zamieszkania. Problem nadal postrzegany jest niszowo, utożsamiany z tzw. marginesem. Uważa się niesłusznie, że przyczyną przemocy jest alkohol.
Biała wstążka oznacza męskie wsparcie
W tegorocznej edycji kampanii „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”, która odbywa się pod hasłem #trzymamstronekobiet, pragniemy, by do grona aktywnych osób dołączyli mężczyźni. Zależy nam, aby wzięli udział w akcji „Biała Wstążka”, która została stworzona przez mężczyzn i do mężczyzn jest skierowana. Mężczyźni przypinają białe wstążki identyfikując się z krzywdzonymi kobietami. Jednocześnie, właśnie w ten sposób wyrażają swój sprzeciw wobec wszystkich form przemocy ze względu na płeć. Ambasadorzy tegorocznej kampanii, to znane osobowości, wśród nich są m.in. aktorzy Andrzej Seweryn, Kacper Kuszewski oraz Arkadiusz Jakubik, prezenter Szymon Majewski, rajdowiec Krzysztof Hołowczyc oraz inni sportowcy, którzy będą prezentowani na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/639503459507121/
Sam pomysł „Białej Wstążki” zrodził się w 1991 roku w Kanadzie, kiedy w drugą rocznicę tzw. masakry w Montrealu, ponad sto tysięcy mężczyzn wystąpiło otwarcie przeciwko przemocy wobec kobiet przypinając symboliczny znak czystości – Białą Wstążkę. W ten sposób wyraziło swój protest przeciwko krzywdzeniu kobiet i upamiętniło 24 kobiety, które zginęły dwa lata wcześniej tylko ze względu na swoją płeć. Ten szlachetny gest odbił się szerokim echem na całym świecie i również w Polsce znalazł wielu naśladowców
To wyjątkowy gest, który otwarcie demonstruje dezaprobatę przeciwko przemocy wobec kobiet. Wszyscy możemy pokazać solidarność z kobietami, które doświadczają przemocy. Musimy im uwierzyć, oddać im wiarygodność i je wspierać. – mówi dr Sylwia Spurek, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania.
Prawa kobiet to prawa człowieka
Globalna kampania „16 dni przeciw przemocy wobec KOBIET” trwa od 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.

Ogólnopolski  telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”  Tel. 800-12-00-02 czynny przez całą dobę

Zobacz również: