Setki chrześcijan zaprotestowały przeciwko planom usunięcia krzyża z posągu zmarłego papieża Jana Pawła II.

Kilkaset osób protestowało przeciwko usunięcia krzyża z pomnika św. Jana Pawła II, w Ploërmel, w północno-zachodniej Francji. Gdyż według sądu administracyjnego krzyż w miejscu publicznym narusza prawo rozdziału kościoła od państwa. W październiku sąd orzekł, że pomnik papieża może pozostać, jednak łuk, na który znajduje się krzyż musi zostać usunięty w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Decyzja o usunięciu krzyża, który został przekazany miastu w 2006 roku, wywołała oburzenie wśród mieszkańców, którzy zobowiązali się do walki o uratowanie pomnika i wczoraj wyszli na ulice. Demonstranci wzywali do przerwania fali „christianofobii. W proteście wzięli m.in. udział członkowie grupy „Nie dotykaj mojego krzyża” i Frontu Narodowego. Demonstracja przebiegała w spokoju. Prawicowy burmistrz Ploërmel, Patrick Le Diffon, odmówił przyłączenia się do protestów, wzywając zamiast t do „pokojowego rozwiązania problemu”.

Decyzja francuskiego sądu wywołała również lawinę krytyki w Polsce, i skłoniła premier Beatę Szydło, do deklaracji przyjęcia monumentu św. Jana Pawła II w Polsce, aby chronić go przed „dyktatami politycznej poprawność”. Jako pierwsze miejsce dla pomnika zaoferowały władze Sochaczewa.

jes