Duńska 17-latka została uznana za winną planowania zamachów bombowych na dwie szkoły.  Miała wówczas  15 lat i zafascynowała się ISIS. Teraz zapłaciła za tą fascynację wysoką karę. Sąd  skazał ją na 8 lat więzienia.

Natascha Colding-Olsen, z miasteczka Kundby, wydawała się nie żyć zwyczajnym nastoletnim życiem. Tak było do czasu, gdy w 2016 roku w ponurych okolicznościach trafiła na nagłówki gazet. Wtedy dziewczyna została aresztowana i oskarżona o planowanie ataków na bombowych na dwie szkoły.  Jednak nastolatka nie miała żadnych materiałów wybuchowych w momencie jej aresztowania. Kupiła jedynie aceton i nadtlenek wodoru, z których miała sama zrobić ładunki wybuchowe.

Tym samym Colding-Olsen stała się pierwszą kobietą w historii Danii, która została oskarżona o terroryzm. Jej dwoma celami były szkoły Sydskolen w Farevejle, gdzie się uczyła oraz żydowska szkoła Carolineskolen w Kopenhadze.

Colding-Olsen został uznany winną w maju i skazano ją na sześć lat pobytu za kratkami. Postanowiła jednak się odwołać. W miniony  poniedziałek nastolatka otrzymała jeszcze surowszą karę, gdyż 8 lat więzienia.

W momencie aresztowania nastolatki policja znalazła przy niej notatkę z napisem „atak bombowy na niewiernych 8 stycznia”. Miała przy sobie  również kilka innych kartek z napisami „dżihad” i „Allahu Akhbar”.

Sędzia Sądu Okręgowego w Holbaek, Peder Christensen, powiedział, że dziewczyna posiada materiały do ​​wykonania materiału wybuchowego TATP, znanego również jako „Matka Szatana”. Taki materiał wybuchowy został wykorzystany w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku, w zamachach w Brukseli w 2016 roku oraz w zamachu Manhattanie w 2017 roku.

W trakcie tymczasowego aresztowania dziewczyna napisała listy, które zostały odczytane przed wydaniem wyroku przez sąd okręgowy. W jednym z nich Natascha napisała, że ​​celowo nie nosiła chusty na głowie, aby „oszukać niewiernych”, aby myśleli, że nie nawróciła się na islam.  Tymczasem nastolatka przeszła na  islam w październiku 2015 roku.

es