Szpital w Minnesocie (USA) zwolni 50 pracowników, którzy odmówili przyjęcia szczepionki przeciwko grypie z obawy, że jest ona niebezpieczna. Firma Essentia Health dała pracownikom termin do poniedziałku, aby poddać się szczepionki przeciw grypie, albo otrzymają  wypowiedzenie umowy o pracę.

Doktor  Rajesh Prabhu powiedział, że takie podejście dyrekcji szpitala  sprowadza się do chęci zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów.

Od września Essentia komunikuje pracownikom, wolontariuszom oraz studentom,  że mają trzy możliwości: dostać szczepionkę przeciw grypie, uzyskać od szczepienia zwolnienie religijne lub medyczne albo opuścić  szpital.

We wtorek dr Prabhu powiedział, że 99,5 procent pracowników wybrało dwie pierwsze opcje, ale do tej pory pięćdziesiąt osób kwalifikuje się do zwolnienia.

Steve Strand, ze związku zawodowego pielęgniarek i pielęgniarzy powiedział, że jego związek  ma zamiar walczyć z przymusem szczepionek, które według niego są niepotrzebne, inwazyjne i może nawet szkodliwe: – Szczepionka przeciw grypie ma tylko pewną, ograniczoną  skuteczność, ale nie znamy jej wszystkich skutków  – powiedział Strand.

Essentia podtrzymuje jednak swoją politykę, a dr Prabhu utrzymuje, że szczepienie jest konieczne, aby chronić pacjentów i współpracowników przed potencjalnymi infekcjami w sezonie grypowym; – Ludzie mogą debatować o tym, jak bardzo jest to skuteczne albo nie, ale uważamy, że jest to najlepszy sposób ochrony naszych pacjentów  – powiedział.

Od czasu ogłoszenia tej polityki wiele związków zawodowych wypowiedziało się przeciwko niej. Związki deklarują, że będą walczyć ze zwalnianiem z pracy osób, z powodu braku szczepień.

eds