W tym tygodniu rząd podjął decyzję dotyczącą lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma zastąpić coraz bardziej zakorkowane Okęcie. Jak było do przewidzenia, a o czym informowaliśmy już w ubiegłym roku, powstanie on w gminie Baranów (powiat grodziski).

Zostałem zobowiązany przez Radę Ministrów do przedłożenia w przyszłym tygodniu projektu uchwały, na mocy której zostanie zatwierdzona koncepcja budowy portu Solidarność, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczpospolitej Polskiej. Rekomendujemy, aby inwestycja ta miała miejsce w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów – mówił podczas specjalnej konferencji Mikołaj Wild pełnomocnik rząd do spraw CPK. Także w ubiegłym tygodniu władze gminy Baranów otrzymały oficjalną informację o tym, że planowany port lotniczy zostanie zlokalizowany w Baranowie.

Wiem, że będzie potrzebne 800 hektarów terenu w kierunku wschód-zachód i gdzie jest najmniejsze zaludnienie – stwierdził Andrzej Kolek, wójt gminy Baranów.

Decyzja rządu oznacza definitywny koniec marzeń o budowie Centralnego Portu Lotniczego w Sochaczewie. Choć pomysł jego lokalizacji w naszym mieście od samego początku miał małe szanse powodzenia. Przede wszystkim dlatego, że pasy startowe największego lotniska w Europie Wschodniej – które ma obsługiwać rocznie kilkadziesiąt milionów pasażerów oraz przewozy cargo – wychodziłyby na gęstą zabudowę miasta. Dodajmy, że wśród ewentualnych lokalizacji dla nowego lotniska znajdowały się także Mszczonów i Babsk.

Za lokalizacją w Baranowie przemawia fakt, że to właśnie w tym miejscu planowana jest budowa brakującego północnego odcinka centralnej magistrali kolejowej oraz transeuropejska magistrala dużych prędkości Berlin-Moskwa. Co z kolei pozwoli na dotarcie do lotniska z Warszawy w 12 minut, z Łodzi w 28 min. A z Krakowa, Katowic i Poznania w 55 min, dzięki planowanemu odgałęzieniu Centralnej Magistrali Węglowej do Baranowa. Dodatkowym atutem jest również to, że tuż obok przebiega autostrada A2, a od węzła Grodzisk Mazowiecki planowana jest budowa wschodniej obwodnicy Warszawy.

Port „Solidarność”, bo tak ma się nazywać Centralny Port Lotniczy będzie kosztował około 30-35 mld zł, a jego budowa potrwa około 10-12 lat.

Jerzy Szostak

 

 

Zobacz również: