W nowoczesnych salonach kąpielowych główną rolę gra design i wysokiej jakości materiały Fot. SCHELL

Nowoczesne łazienki wciąż ewoluują i z praktycznych pomieszczeń z ergonomicznym wyposażeniem przekształcają się w prestiżowe salony kąpielowe o indywidualnym i często inteligentnym charakterze. Jakie są główne wyznaczniki modnych łazienek na miarę XXI wieku?

Łazienka już dawno przestała być miejscem typowo użytkowym, którego wygląd nie grał tak dużej roli, jak ergonomia i uniwersalność pod względem estetyki. Współczesne łazienki stały się wizytówką inwestora i sygnałem mówiącym o stylu życia, jaki promuje. Nie są to jednak miejsca urządzone z przesadną wystawnością, a raczej imponujące inteligentnymi rozwiązaniami elektroniki i wyposażeniem o designerskim wyglądzie. Armatury sterowane na podczerwień, umywalki nablatowe czy spłuczki pisuarowe uruchamiane czujnikiem temperatury to podstawowe elementy wyposażenia nowoczesnej łazienki. Co ciekawe, takie rozwiązania można spotkać nie tylko w luksusowych hotelach i obiektach SPA, lecz także w prywatnych domach o podwyższonym standardzie. Z myślą o takich projektach powstała inteligentna armatura SCHELL XERIS E-T, która łączy w sobie nowatorskie technologie sterowania z najwyższej próby designem autorstwa designera Uwe Spannagela.

Bezobsługowo, inteligentnie, bezpiecznie

Bateria SCHELL XERIS E-T
Fot. SCHELL

Nowoczesne łazienki są obecnie traktowane jak oaza luksusu i wypoczynku, dlatego podstawowym wymogiem jest w tym przypadku nowoczesność wyposażenia oraz utrzymanie sterylnej czystości, a to pozwalają zapewnić rozwiązania elektroniki. Każdy element może być wyposażony w czujnik ruchu, temperatury czy wilgotności powietrza. Chodzi o to, by wyposażenie było maksymalnie komfortowe w obsłudze dla użytkownika i gwarantowało pełne bezpieczeństwo.

W nowych bateriach elektronicznych XERIS E-T połączono funkcję sterowania na podczerwień z termostatem. Dopływ wody jest otwierany automatycznie w momencie zbliżenia rąk do fotokomórki, a zamykany w określony (indywidualnie nastawiany) czas po ich oddaleniu, w zakresie od 0,6 do 60 sekund. Armatura daje również opcję indywidualnego dostosowania parametrów wody. Po prawej stronie obudowy umieszczono ergonomiczny uchwyt, za pomocą którego użytkownik może ustawić komfortową dla niego temperaturę. Jednocześnie rozwiązanie chroni przed poparzeniem, dzięki ograniczeniu temperatury do 38°C i funkcji automatycznego odcinania dopływu w razie braku zimnej wody. Baterie SCHELL XERIS E-T kryją jeszcze więcej zalet, które sprawdzą się w większych instalacjach. Zostały zaopatrzone w specjalny moduł elektroniczny, który umożliwia komunikację z centralnym systemem zarządzania budynkiem za pośrednictwem oprogramowania eSCHELL. Dzięki temu armatury mogą być sterowane zdalnie, co obejmuje m.in. możliwość programowania regularnego płukania antystagnacyjnego czy dezynfekcji termicznej.

Design spersonalizowany

Armatura jest dostępna również
w wersji z przedłużonym korpusem
Fot. SCHELL

Wyposażenie modnych salonów kąpielowych uzyskuje zwykle formy wskazującymi na ich funkcję, a wyznacznikiem luksusu stało się stosowanie wysokiej jakości materiałów, jak marmurowe blaty, drewniane podłogi, a także lśniące akcenty srebra i miedzi. Zaprojektowana przez niemieckiego designera Uwe Spannagela armatura SCHELL XERIS E-T
z wysokogatunkowego mosiądzu o chromowanym wykończeniu doskonale wpisuje się w te trendy, dzięki subtelnemu designowi o harmonijnym, lekko ściętym kształcie. Elegancka obudowa kryje w sobie innowacyjną ścieżkę wodną z tworzywa sztucznego, która separuje wodę pitną od metalowej obudowy, gwarantując tym samym maksymalną higienę. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – zewnętrzna powierzchnia obudowy nie przejmuje temperatury wody i jest zawsze zbliżona do temperatury otoczenia. Armatura występuje w trzech rozmiarach: „S”, „M” i „L”, które różnią się między sobą wysokością korpusu i wylewki. Najmniejsza z nich będzie idealnym rozwiązaniem dla mniejszych łazienek, gdzie ceni się kompaktowość wyposażenia. Zastosowana wraz z umywalką o niewielkich wymiarach pozwala na komfortowe mycie rąk Z kolei solidna wersja „L” podkreśli prestiżowy charakter tak obecnie modnych umywalek nablatowych. Aby dopasować baterię do umywalki, wystarczy zastosować wykonanie z korpusem przedłużonym o 14 cm. Tak szeroka gama wykonań pozwala na perfekcyjny wybór modelu najlepiej dopasowanego do indywidualnego projektu łazienki.

 

Zobacz również: