Nowa gra losowa Eurojackpot, w której do wygrania jest nawet 90 000 000 euro, czyli około 375 000 000 zł, od soboty jest dostępna w Polsce. Dzięki niej powiększy się pula dopłat do polskiej kultury i sportu: z każdego zakładu 2,5 zł trafi na fundusze celowe, w tym 1,8 zł zostanie przekazane na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, a 0,5 zł zasili Fundusz Promocji Kultury.

W sobotę w Warszawie odbyła się uroczystość uruchomienia sprzedaży Eurojackpot.

„W grze Eurojackpot zakład kosztuje 12,50 zł. Z każdego wykupionego zakładu 2,5 zł trafia na fundusze celowe wspierające polską kulturę i sport – powiedziała rzeczniczka Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO, Aida Bella.

– Totalizator Sportowy jest zobligowany Ustawą o grach hazardowych do przekazywania pieniędzy na fundusze celowe w formie dopłat. Pieniądze są przekazywane do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – wyjaśniła.

Jak dodała, te dwa resorty decydują o tym, na co konkretnie zostaną wydane. Dzięki ustawowym dopłatom w latach 1994-2016 gracze przekazali około 10,6 mld złotych na rozwój sportu, a 1,9 mld złotych na kulturę narodową. Tylko w 2016 roku przebudowano lub wyremontowano z tych pieniędzy 830 obiektów, w tym między innymi 305 boisk, 146 hal sportowych i sal gimnastycznych oraz 52 kompleksy lekkoatletyczne.

O znaczeniu dofinansowania sportu mówiły w sobotę w Warszawie, podczas uroczystego uruchomienia gry Eurojackpot polskie wioślarki, złote medalistki z Igrzysk Olimpijskich w Rio De Janeiro w 2016 roku: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj.

„Inwestowanie w sport jest szalenie ważne i dobrze, że Totalizator Sportowy wspiera tę dziedzinę. Ale pieniędzy na sport nigdy dość, więc gdybym wygrała, na pewno zainwestowałabym w wioślarstwo, by ludzie wiedzieli, jak trudna to dziedzina i ile wyrzeczeń kosztuje młodych zawodników” – powiedziała Fularczyk-Kozłowska.

Natalia Madaj podkreśliła, że złoty medal w Rio De Janeiro to było jej spełnienie sportowych marzeń, a gdyby wygrała w Eurojackpot, mogłaby zrealizować inne „niewyobrażalne marzenia”.

Jak podkreślił Olgierd Cieślik, prezes Zarządu Totalizatora Sportowego, spółka nareszcie mogła spełnić wieloletnie oczekiwania swoich klientów. „Od lat otrzymywaliśmy sygnały od naszych graczy, którzy podróżując po Europie, mieli okazję zagrać o ogromne kwoty w europejskiej grze liczbowej i chcieliby, żeby w końcu taki produkt trafił do Polski. Wcześniej ze względu na obowiązujące przepisy prawa nie mogło tak się stać.

Po tegorocznej nowelizacji ustawy o grach hazardowych szybko wzięliśmy się do pracy, by móc w końcu sprostać tym oczekiwaniom. Efekt właśnie widzimy – po niespełna pół roku wprowadzamy do Polski grę Eurojackpot, gdzie zagramy o naprawdę niewyobrażalne wygrane” – powiedział Olgierd Cieślik.

Gwarantowana pula na wygrane I stopnia to aż 10 000 000 euro, czyli ponad 41 milionów złotych. Polska jest osiemnastym krajem w Europie, w którym dostępny jest Eurojackpot. Cena zakładu wynosi 12,50 zł. Pierwsze losowanie odbędzie się już w najbliższy piątek, 15 września, między godziną 20:00 a 21:00. Jego retransmisję będzie można zobaczyć na stronie www.lotto.pl.

Materiał powstał we współpracy z Totalizatorem Sportowym.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Zobacz również: