Rodzina 500 Plus

Aby otrzymywać świadczenie 500 plus w nowym okresie zasiłkowym, który zacznie się w październiku, trzeba ponownie złożyć wniosek; złożenie go w sierpniu gwarantuje, że nie będzie przerwy w wypłacie świadczeń – przypomina szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

„Przypominam wszystkim rodzinom, które chcą dalej korzystać ze świadczenia wychowawczego, że od 1 października jest nowy okres zasiłkowy i że wnioski o to świadczenie przyjmowane są od sierpnia” – przypomniała Rafalska w rozmowie z PAP.

„Te rodziny, które zdążą złożyć wniosek do końca sierpnia, będą miały zagwarantowaną ciągłość płatności naszej +pięćsetki+; nie będzie przerwy – bo we wrześniu i w sierpniu te środki otrzymujemy na podstawie starej decyzji” – wskazała minister.

Podkreśliła, że złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje ciągłość wypłat świadczenia 500 plus – pieniądze będą w październiku.

„Jeżeli złożymy wniosek we wrześniu, dostaniemy pieniądze za październik, ale możemy je dostać z wyrównaniem w listopadzie” – przypomniała. Zwróciła uwagę, że wówczas można nie otrzymać środków z 500 plus w październiku, na początku miesiąca, do czego – jak zauważyła – rodziny zdążyły się już przyzwyczaić.

Podkreśliła, że wśród beneficjentów programu jest duża grupa rodzin, które korzystają ze świadczenia 500 plus w oparciu o kryterium dochodowe. „Sytuacja tych rodzin jest trudniejsza niż pozostałych, bo na pierwsze dziecko otrzymujemy świadczenie, jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł na osobę. A październik to jest dla rodzin miesiąc, w którym wydatki na dzieci są większe niż w innych miesiącach, bo we wrześniu jest początek roku szkolnego, co wiąże się ze sporymi wydatkami” – powiedziała.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że dotychczas złożono ponad 1,2 mln wniosków; ponad 400 tys. wpłynęło online. Oceniła, że spływ wniosków jest dobry. Dodała, że liczba składanych wniosków stale rośnie, ale do tego, żeby było złożonych 2,6 mln – do tylu rodzin obecnie trafia ta pomoc – jeszcze „kawałek drogi”.

„Ale liczba wniosków mnie nie niepokoi. Ważniejsze będzie za chwileczkę, jak gminy radzą sobie z wydawaniem decyzji. Tu mamy gwarancję – tą gwarancją jest złożenie wniosku do końca sierpnia – że decyzje będą musiały być wydane i będzie płatność w październiku” – podkreśliła.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Zobacz również: