Wybór stolarki okiennej to jedna z najważniejszych decyzji podczas remontuczy budowy własnego M. Od jej jakości zależy bowiem nie tylko gwarancjakomfortu termicznego czy niższych rachunków za ogrzewanie, ale brakawaryjności podczas wieloletniej eksploatacji w konkretnych warunkachużytkowych, spójność kompozycyjna całego pomieszczenia oraz jegofunkcjonalność. Dziś podpowiadamy, jak dobrać okna do czterech najbardziejkłopotliwych pomieszczeń na wymarzonym poddaszu.
Wilgoć? Żaden kłopot!
Kuchnia, łazienka czy domowe SPA to miejsca szczególnie narażone na działanie wszechobecnej wody i nagłych różnic temperatur. Przygotowywanie gorących posiłków, ciepła kąpiel po długim, męczącym dniu, chwila relaksu w odprężającej saunie – wilgoć i skraplająca się para wodna towarzyszą każdemu z tych pomieszczeń, a stróżki wody wędrujące po szybie są tu w zasadzie standardem. Planując stolarkę okienną do tak newralgicznego pomieszczenia, należy postawić na rozwiązania do zadań specjalnych, które doskonale poradzą sobie z penetrującą wilgocią, tak, by okno przez wiele lat wzmożonej eksploatacji zachowało swoje właściwości – zarówno techniczne, jak i te związane z wymiarem estetycznym. Wybierając okna do łazienki, kuchni czy domowej sauny, postawmy na okna z PVCwyposażone w odporne na wilgoć profile wielokomorowe, o bardzo dobrychparametrach termoizolacyjnych. Tego typu okien nie trzeba specjalnie pielęgnować, ado tego charakteryzują się ponadprzeciętną trwałością, co sprawia, że pozamontowaniu  właściwie bezobsługowe i nie wymagają żadnej dodatkowejkonserwacji. Nie absorbują wilgoci,  odporne na czynniki atmosferyczne,chemiczne i biologiczne, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Wybierając PVC mamy gwarancję, że mimo upływu czasu woda nie spowoduje uszkodzenia materiału i nie zmieni właściwości okna w efekcie pochłaniania nadmiernej ilości wilgoci – jak to ma miejsce w przypadku okien drewnianych – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy Okpol.
Niewielkie poddasze, duże potrzeby
Projektując poddasze liczy się każdy centymetr powierzchni użytkowej – zwłaszcza, jeśli przestrzeń ograniczona jest wszechobecnymi skosami, które zwykle stanowią niemałą przeszkodę aranżacyjną. W tym wypadku należy postawić na funkcjonalność i inteligentne rozwiązania, które pozwolą cieszyć się wpadającym do wnętrza światłem i świeżym powietrzem, równocześnie nie przeszkadzając w codziennym użytkowaniu wnętrza. Wszak okno w żadnym wypadku nie może „wchodzić nam na głowę”! Okna uchylno-przesuwne to innowacyjna propozycja firmy Okpol, zakładająca dwie osobne funkcje otwierania skrzydła. Funkcja uchylna umożliwia płynną regulację skrzydła w zakresie 0-30° oraz otwieranie do poziomu 60°. W efekcie, okno w żadnym momencie nie zajmuje przestrzeni wewnątrz pomieszczenia, co dla użytkownika oznacza pełną swobodę ruchu oraz komfort dopasowania stolarki nawet do niedużego poddasza. Funkcja przesuwna pozwala z kolei na łatwe obrócenie zewnętrznej szyby w stronę pomieszczenia, co ułatwia jej dokładne umycie.Niewielkie poddasza doskonale uzupełnią również okna wysokoosiowe. W stolarce tego typu zawias umieszczony jest na wysokości 3/4 skrzydła, co umożliwia wyjątkowo funkcjonalne, a także bezpieczne korzystanie z całej konstrukcji, bez strachu o bolesne spotkanie ze skrzydłem okna.
 Nie trzeba stawać na palcach
Funkcjonalna aranżacja wysokiego poddasza często stanowi nie lada wyzwanie. Umieszczone wysoko okna dachowe przepięknie doświetlają pomieszczenie, podkreślając jego przestronność i klimat, a z drugiej strony, ich codzienne użytkowanie może być już uciążliwe – zwłaszcza jeśli nie dysponujemy koszykarskim wzrostem. Wietrzenie, regulacja ilości wpadającego światła czy świeżego powietrza mogą stać się kłopotliwe – trudno za każdym razem przynosić drabinę, korzystać ze specjalnego podestu czy przenośnych schodów, gdy chce się uchylić okno. A są sytuacje, kiedy czas jest kluczowy – nagła letnia burza czy wiosenny deszcz i otwarte okno dachowe, umieszczone poza naszym zasięgiem, to nie jest dobre połączenie.
A gdyby tak można było sterować stolarką okienną za pomocą jednego guzika?
Idealnym rozwiązaniem do wysokich pomieszczeń są elektryczne okna dachowe. Za pomocą ściennego włącznika możemy zamknąć lub otworzyć okno czy wybrać dowolny kąt jego uchylenia. Oknem można sterować również za pomocą pilota – nawet nie wstając z kanapy. – Dodatkowo, okno dachowe ISC1 E2 zostałowyposażone w czujnik deszczu, dzięki któremu skrzydło okna zamknie sięautomatycznie podczas silnego wiatru i opadów. Nasze okna elektryczne doskonalewpisują się w niezwykle popularny trend budownictwa inteligentnego z łatwościąpołączymy je z nowoczesnymi systemami sterowania domem
Więcej słońca!
Są poddasza, które ze względu na pełnioną funkcję wymagają maksymalnego wykorzystania naturalnego, dziennego światła. Gabinet, pokój dziecięcych zabaw czy domowa pracowania powinny być doskonale doświetlone, a wybór i rozmieszczenie okien – dobrze przemyślany. Jeżeli chcemy uzyskać bardzo jasne wnętrza, zdecydujmy się na stworzenie „świetlnej ściany”. W tym przypadku zależność jest prosta – im większe przeszklenie, tym więcej światła, jednak montaż odpowiedniej stolarki będzie podyktowany konstrukcją dachu, na jaką zdecydowaliśmy się podczas wznoszenia budynku. Będąc posiadaczami stropodachu, zyskujemy ogromnemożliwości aranżacyjno  funkcjonalne. Okna dostosowane do tego typu przestrzenipotrafią doskonale doświetlić znajdujące się tuż pod nimi pomieszczenia, stając siętym samym ważnym elementem kompozycyjnym. Dlatego, by jeszcze lepiej zadbać oilość dostarczanego do wnętrza światła, okna PGX A1 dostępne  w szerokimzakresie rozmiarów  od kompaktowych wariantów kwadratowych,  po opcjeprostokątne, o długości ościeżnicy powyżej 2 metrów, idealne do stylowozaaranżowanego studia na poddaszu – rekomenduje Marcin Demski
Z drugiej strony, jeśli nasz dom zwieńczony jest tradycyjnym dachem,postawmy na okna kolankowe, które łączą w sobie wszystkie zalety oknapołaciowego i fasadowego. Przeszklenia sięgające pionowo w dół gwarantują bowiemdoskonałe oświetlenie i widoczność  zarówno dla osoby stojącej, jak i siedzącej. Dodatkowo zyskujemy niezwykły, niczym nieograniczony widok nie tylko na niebo.Okna kolankowe można z powodzeniem grupować w bloki, tworząc niezwykleefektowną „przeszkloną” ścianę – dodaje. Poddasze użytkowe to marzenie wielu posiadaczy domu czy piętrowego mieszkania – ta przestrzeń ma w sobie niezwykły urok, a dobrze zaaranżowana oczaruje każdego – zarówno za dnia, gdy słońce zagląda do naszych okien, jak i wieczorem, gdy możemy z własnego fotela podziwiać gwieździste niebo. Odpowiednio dobrana stolarka to nie tylko nasze okno na świat, ale swoisty strażnik ciepła, wygody i bezpieczeństwa pokoju na poddaszu – wybieramy więc mądrze, a wnętrze odpłaci się nie tylko piękną aranżacją, ale i doskonałą funkcjonalnością.

Zobacz również: