Brytyjski weteran, który walczył z ISIS wraz milicją kurdyjską, został  aresztowany na plaży w Turcji.

 Były brytyjski żołnierz, który walczył przeciwko ISIS w Syrii stoi w obliczu zarzutów terroryzmu. Joe Robinson został aresztowany na plaży kurortu Didim na wybrzeżu Morza Egejskiego wraz ze swoją  dziewczyną Mira Rojkan i jej matką. Kobiety zostały później zwolnione, ale Robinson pozostaje  nadal w areszcie.

Robinson został aresztowany na plaży po tym, jak opublikował na Facebooku swoje zdjęcie w mundurze milicji kurdyjskiej, które władze tureckie uznały za propagandę prokurdyjską.

Robinson, z Lancashire w Anglii, walczył przeciwko ISIS w Sarrin, Syria w 2015 roku. Spędził też sporo czasu w regionie kurdyjskim w Iraku.
Dziewczyna Robinsona, Rojkan, powiedział: – Po zatrzymaniu powiedzieli nam, że ktoś wysłał do nich maila że jesteśmy terrorystami, żeby chcemy coś złego zrobić w Turcji. Nie powiedzieliby, kto to był. To bezwzględne bzdury. Zatrzymali nas na plaży podczas wakacji za nic.

Robinson stacjonował też w Afganistanie w armii brytyjskiej w 2012 roku. Gdy w listopadzie 2015 roku powrócił do Wielkiej Brytanii z Syrii został aresztowany, w ramach ustawy o terroryzmie. Został potem zwolniony, ale przez 10 miesięcy był w areszcie. Gdyż wyjechał do Syrii po tym, jak nie stawił się w sądzie, gdzie, w 2014 roku był oskarżony  o złamanie szczęki pewnemu mężczyźnie.

es

Zobacz również: