Po kilku miesiącach „podchodów” Paweł Kukiz stał się liderem w rankingu social media. O dziwo, bez problemu pokonał Jarosława Kaczyńskiego, który do tej pory był niekwestionowanych liderem raportu „Scena Polityczna”, twierdzą analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

Na pierwszy rzut oka scena polityczna w Polsce ani drgnie. W maju podobnie jak w ubiegłych miesiącach media poświęciły najwięcej uwagi Prawu i Sprawiedliwości. O partii rządzącej pojawiło się aż 45,6 tys. informacji. Na drugim miejscu ze znacznie gorszym wynikiem ponownie znalazła się Platforma Obywatelska (19,6 tys.), o której wspominano w publikacjach dwa razy rzadziej niż o PiS. Na podium załapała się też Nowoczesna (9,03 tys.), która od czasu kontrowersji wokół swego lidera wciąż nie może dogonić partii Schetyny. Tuż za plecami ugrupowania Petru czai się Polskie Stronnictwo Ludowe (9,02 tys.).

Wykres nr 1. Liczba przekazów medialnych, w których wystąpiły partie polityczne, stowarzyszenia – maj 2017 r.  

W rankingu liderów znów na czele Jarosław Kaczyński (10,5 tys.) i Grzegorz Schetyna (6,7 tys.). Znacznie ciekawsze są za to kolejne „słupki”. Okazuje się, że w maju media zainteresowały się pomijanym dotąd Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.  O polityku wspominano trzy razy częściej niż jeszcze w ubiegłym miesiącu. A to pozwoliło mu zrównać się z Ryszardem Petru. Obaj zajmują ex aequo trzecie miejsce w zestawieniu.

Wykres nr 2. Liczba przekazów medialnych, w których wystąpili liderzy partii politycznych, stowarzyszeń – maj 2017 r. 

Prawdziwe trzęsienie ziemi nastąpiło za to w social media. Takich zmian chyba nikt się nie spodziewał. Przez kilka miesięcy Jarosław Kaczyński był liderem zestawienia. Co jakiś czas tuż za jego plecami pojawiał się Paweł Kukiz. W maju piosenkarz zdeklasował lidera PiS, który wylądował dopiero na trzecim miejscu. To najgorszy wynik Kaczyńskiego odkąd jego partia przejęła władzę.

O liderze Kukiz`15 wspomniano w ponad 144,3 tys. informacji. O takim wyniku może tylko pomarzyć Grzegorz Schetyna (79,7 tys.). Pierwszą trójkę zamyka Jarosław Kaczyński z wynikiem 76,4 tys. Niewykluczone, że tak duży spadek zainteresowania liderem PiS wiąże się z głośną sprawą Igora Stachowiaka z Wrocławia. Chodzi o młodego mężczyznę, który zginął na komisariacie tuż po tym jak policjanci użyli wobec niego paralizatora. Brak postępów w śledztwie w sprawie śmierci Stachowiaka wywołał medialną burzę i „pomógł” opozycji w rozliczaniu obozu rządzącego.

Wykres nr 3. Liczba informacji na temat liderów partii politycznych, stowarzyszeń w social media – maj 2017

Ekwiwalent reklamowy dla PiS wyniósł w maju ponad 533 mln zł. Przekazy medialne zdominowały TVN24, TVP Info i Polsat News.

Zobacz również: