Jordania planuje znieść ustawę, która pozwala uniknąć kary gwałcicielowi, jeśli ten zdecyduj się poślubić swoją ofiarę. To zasada stosowana także  w innych krajach muzułmańskich, takich jak Tunezja, Liban, Syria, Libia, Irak, Algieria, Kuwejt czy Bahrajn

Tymczasem rząd Jordanii  ogłosił, że prawo starci swoją moc. Oczekuje się, że oficjalna decyzja zapadnie już 4 lipca.
Jednak problem nie zniknie wraz ze zmianą prawa.

Zwyczaj ten jest głęboko zakorzenione w kulturze islamskiej. Dla „uratowania honoru rodziny” niejedna  rodzina jest gotowa zamordować swoje córki, jeżeli zostały zgwałcone.

Ucisk wobec kobiet w Jordanii, gdzie 90 procent ludności stanowią muzułmanie sunniccy, jest głęboko zakorzenione w kulturze tego kraju.

– Niektóre rodziny wolą zabić swoje córki, jeśli były one zgwałcone, ponieważ straciły dziewictwo. Zdarza się również, że rodziny ofiar, zmuszają je do poślubienia gwałciciela, aby uratować honor rodziny – powiedziała Nancy Momani z organizacji „Relief”.

 powiedział.
Jordański kobieta, która zajdzie w ciążę przez gwałt nie może dokonać  aborcji. Nie jest to możliwe, aby zarejestrować gwałciciela jako ojca dziecka. Matka nie może też samotnie wychowywać takiego dziecka, co oznacza, że jest ono jej odebrane i umieszczona w sierocińcu.

Przemoc seksualna wobec kobiet w Jordanii jest tak powszechna i silna, że więzieniem są karne ofiary, a nie gwałciciele.

Zatem niektóre ofiary gwałtów, z czystej desperacji, wolą poślubić gwałciciela. Zasada, że ​​gwałciciel może poślubić swoją ofiarę i uniknąć kary stosowana jest  w wielu krajach muzułmańskich.

ex

Zobacz również: