Ludzie starsi, z ograniczoną sprawnością ruchową i niepełnosprawni poruszający się na wózkach to grupa o szczególnych potrzebach. Dotyczy to między innymi odpowiedniej aranżacji przestrzeni kuchennej w taki sposób, aby mogli oni z niej korzystać samodzielnie. 

Nowoczesne wyposażenie firmy Peka ułatwia funkcjonowanie w kuchni i samoobsługę osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, spowodowaną schorzeniami układu ruchu lub zaawansowanym wiekiem. W tej roli idealnie sprawdzają się średniej wysokości systemy oraz wysuwne podblatowe, ponieważ nie wymagają schylania się i szukania produktów we wnętrzu szafki. Dzięki całkowitemu wysuwaniu na zewnątrz zapewniają wygodny przegląd zawartości. Ogromną zaletą wielu z tych rozwiązań jest łatwa, niewymagająca wysiłku fizycznego obsługa oraz ciche domykanie. Szafki zamykają się samoczynnie, cicho i delikatnie.

Niezwykle praktyczne są półki EXTENDO, które można z łatwością wysunąć z szafki na zewnątrz, zapewniając pełen dostęp do całej powierzchni przechowywania. Dzięki nim osoba na wózku bez problemu wyjmie przedmioty umieszczone nawet głęboko, co byłoby utrudnione w przypadku tradycyjnych szafek.

System EXTENDO pozwala na optymalne dopasowanie kuchennej zabudowy do potrzeb użytkowników, a jego największą zaletą jest możliwość zamontowania kilku półek na dowolnej wysokości szafek o szerokości od 30 do 120 cm. Kosze wykonane są z blachy profilowanej w taki sposób, aby przechowywane artykuły zabezpieczyć przed wypadaniem, a zaokrąglenia narożników usprawniają czyszczenie. Dno półek chroni dopasowana mata antypoślizgowa, zapobiegająca przesuwaniu się zawartości podczas wysuwania i wsuwania systemu.

Dużym udogodnieniem dla niepełnosprawnych jest Kitchen Tower. 

Wystarczy otworzyć drzwiczki, a system automatycznie wysunie się z szafki, umożliwiając bezproblemowy dostęp do jej zawartości. Umieszczony obok płyty grzewczej sprawi, że składniki i przybory kuchenne, z których najczęściej korzystamy podczas gotowania będą zawsze pod ręką. Ponadto podzielony na cztery części dozownik przypraw z przezroczystą pokrywką da się z łatwością wyjąć i przenieść na blat.

Świetnym miejscem do przygotowywania posiłków i ich spożywania może być blat Top Flex, który doskonale spełnia szczególne potrzeby niepełnosprawnych na wózkach, a przy tym nie zabiera miejsca w niewielkich kuchniach. Mechanizm można wysunąć, zyskując dodatkową powierzchnię roboczą, a po zakończonej pracy ponownie wsunąć do wnętrza zabudowy.

W ofercie Peka jest wiele systemów mocowanych do frontów, które pozwalają jednym ruchem wysunąć zawartość całej szafki na zewnątrz i łatwo sięgnąć po potrzebne produkty. Jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań są pojemne carga, takie jak podblatowy system SNELLO.

Zastosowane w nim cienkie ścianki koszyków umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni w zabudowie, a ukryte pod półkami rama i prowadnice zapewniają dostęp do zawartości z obu stron. Mata antypoślizgowa zapobiega przesuwaniu się produktów podczas wysuwania i wsuwania cargo. Dodatkowo zabezpiecza dno półek przed zarysowaniem i ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Na uwagę zasługuje też wyższy system DISPENSA, pomyślany w taki sposób, aby ułatwić życie również osobom z niepełnosprawnością ruchową. Możliwość zastosowania szafek w rozmiarze medium, których wysokość zaczyna się od 90 cm, to ukłon w stronę wszystkich mających problem z sięganiem do półek umieszczonych nad blatem roboczym. Techniczne nowinki, takie jak działający podczas otwierania zintegrowany hamulec lub czujnik elektryczny sprawiają, że szafki DISPENSA są jeszcze przyjaźniejsze dla użytkowników.

W przypadku ludzi cierpiących na schorzenia ruchowe, osób starszych oraz bardzo niskich korzystanie z tradycyjnych wiszących szafek jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Sytuację tę może zmienić innowacyjny system iMove, przeznaczony do górnej zabudowy.

Dzięki niemu powstaje nowoczesna, ergonomiczna przestrzeń do przechowywania, w której nawet najwyższe półki zjeżdżają do poziomu użytkownika. Wystarczy jeden prosty ruch, aby niezawodna winda wraz z zawartością bezszelestnie się wysunęła w dół. Uruchomienie mechanizmu wymaga minimalnego wysiłku, natomiast delikatne i bezpieczne wyhamowanie do pozycji zatrzymania zapobiega przewracaniu się przedmiotów.

Podobnie działa winda PEGASUS, dzięki której naczynia, akcesoria i zapasy produktów znajdujące się na górnych półkach można bez trudu opuścić na wysokość wzroku. Nie trzeba wspinać się na palce, po omacku przeszukiwać zawartość szafki z wyciągniętymi w górę rękoma, wchodzić na stołek lub drabinkę, ani prosić o pomoc innych domowników.

Z takimi rozwiązaniami łatwiej pokonać wszelkie fizyczne ograniczenia, a codzienne życie staje się o wiele prostsze. Więcej www.peka.pl

Zobacz również: