Australia planuje wybudować pierwsze więzienie wyłącznie dla islamskich terrorystów. W ten sposób władze  chcą m.in. zapobiec radykalizacji innych więźniów. Faktem jest także, że terrorystów przybywa w australijskich zakładach karnych w zastraszającym tempie.

Decyzja  zapadła w dzień po tym, gdy 29-letni muzułmanin zabił jedną osobę i  wziął zakładnika w Melbourne. Napastnik został co prawda zabity, jednak wcześniej zdołał ciężko ranić 3 policjantów. Do ataku doszło 5 czerwca 2017 roku.

Nowe więzienie  będzie częścią kompleksu więziennego w Nowej Południowej Walii. Rząd planuje wydać na ten cel 47 milionów dolarów australijskich  (35 mln USD). Nowy zakład karny  będzie przystosowany dla  54 więźniów. Władze mają nadzieję, że obiekt zostanie ukończony pod koniec 2018 roku.

Liczba więźniów skazanych lub oskarżonych o przestępstwa związane z terroryzmem wzrosła w ostatnim czasie ponad dwukrotnie:  – Mam skazanych z Al-Kaidy, którzy są bardzo zdyscyplinowani, maja swoje zasady i trzymają się z dala od bojowników ISIS, ci z kolei są nieposłusznymi, hałaśliwymi młodzikami, którzy prowokują wszystkich dookoła – stwierdza Peter Wellin, przedstawiciel więziennictwa.

ex