Szkocki kościół  głosował nad zmianą prawa kanonicznego za umożliwiającą parom gejowskim ślub kościelne. Usunięto zapis, że ​​ślub może być tylko pomiędzy mężczyzną a kobietą. To pierwszy duży kościół chrześcijański w Wielkiej Brytanii, który umożliwia małżeństwa tej samej płci.

Teraz geje chrześcijanie, z dowolnego kościoła anglikańskiego, mogą zawrzeć małżeństwo w szkockim anglikańskim kościele. Jednak kapłani, którzy nie zgadzają się na małżeństwa gejów, będą chronieni i nie muszą działać przeciwko własnemu sumieniu.
Zmianą prawa kanonicznego zajmowało się siedem diecezji, aż sześć z nich głosowało za zmianą. Będzie to zapewne miało poważne konsekwencje. Wielu chrześcijan, nie akceptuje bowiem tego co robią księża, którzy pozwalają na legitymizację gejowskich związków, określając to wprost „ignorowaniem woli Boga”.

Natomiast arcybiskup Josiah Idowu-Fearon powiedział: – Kościoły anglikańskiej są autonomiczne i mogą podejmować własne decyzje dotyczące prawa kanonicznego. Jako sekretarz generalny chcę, aby Kościoły w ramach wspólnoty anglikańskiej pozostały zobowiązane do wspólnego działania w miłości do Chrystusa i do wypracowania sposobu na utrzymanie jedności oraz utrzymanie wartości każdej jednostki, pomimo głębokich różnic. Nawet jeśli chodzi o śluby homoseksualne.

pe