Jak podaje The Times, włoska policja skonfiskowała około 37 mln tabletek przeciwbólowych wysłanych do Libii, gdzie miały trafić do członków organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie.

Mowa jest o dostawie tabletek tramadolu, której łączną wartość określono na około 75 mln dolarów. Transport leków czekała na załadunek na statek w porcie w Genui. Tabletki były ukryte w trzech kontenerach zgłoszonych jako partie pościeli i szamponu. Zdaniem policji tabletki miały zostać załadowane na statek płynący do libijskich portów Misrata i Torbuk.

„ISIS aplikuje te leki swoim terrorystom, aby nie czuli bólu” —twierdzi gazeta.

Tramadol jest silnym przeciwbólowowym, syntetycznym lekiem opioidowym. Narkomani stosują często tramadol jako legalny zamiennik kokainy.

Policja sprawdziła drogę dostawy tabletek do portu włoscy, i wówczas śledczy ustalili, że firma farmaceutyczna Royal International z Indii sprzedała partię tabletek jednemu z importerów w Dubaju, który następnie wysłał je z Indii do Sri Lanki. Tam zaś znikły z dokumentów statku towarowego, dopiero później kontenery z tabletkami odnaleziono w porcie w Genui.

NS