Niemiecka policja aresztowała porucznika Bundeswehry podejrzanego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego. Oficer prowadził „podwójne życie” podając się za uchodźcę. Jednak nie zna arabskiego. Porozumiewał się przy rejestracji i składaniu wniosku o azyl po francusku.

28-letni żołnierz pochodzi z Offenbach, i został aresztowany w środę (26.04.2017). W 2015 roku zarejestrował się jako syryjski uchodźca i pod fałszywym nazwiskiem przygotowywał zamach. Mężczyzna ma stopień porucznika Bundeswehry.

Aresztowany oficer pod koniec stycznia 2017 r. ukrył broń w toalecie na lotnisku w Wiedniu – poinformowała prokuratura. Gdy na początku lutego chciał ją zabrać ze skrytki aresztowała go austriacka policja. Został jednak zwolniony, gdyż władze austriackie nie miały powodów do zastosowania aresztu. Jednak austriacka prokuratura wszczęła przeciwko niemu postępowanie pod zarzutem nielegalnego posiadania broni.

Porównanie w systemie linii papilarnych wykazało, że porucznik już w grudniu 2015 zgłosił się do ośrodka recepcyjnego dla uchodźców w Giessen (Hesja), podając się za Syryjczyka. Potem w bawarskim Zirndorfie złożył wniosek o azyl i tam też został zarejestrowany. Według informacji śledczych miał się on podawać za sprzedawcę owoców z Damaszku. Wykorzystując fałszywą tożsamość pobierał też zasiłek socjalny dla uchodźców.
Jak poinformowała w południe rzeczniczka prokuratury we Frankfurcie nad Menem, niemiecki oficer był bardzo mobilny. Przebywał też na szkoleniach w Bawarii i we Francji w bazie w Ilkirch. – Prowadził podwójne życie. Z czymś takim jeszcze się nie spotkałam – skomentowała.
W komunikacie prasowym śledczy informują: „Te dane jak i inne dowody, nasuwają podejrzenie, że żołnierz Bundeswehry ukrywając broń na wiedeńskim lotnisku planował ciężkie, zagrażające bezpieczeństwu państwa przestępstwo o charakterze zamachu”.
W planowanie zamachu miał być zaangażowany też student z Offenbach, również obywatel niemiecki. W jego mieszkaniu znaleziono dużą ilość broni. Także jego zatrzymano w środę (26.kwietnia). W czwartek (27 kwietnia) sąd we Frankfurcie nad Menem wydał nakaz aresztowania 24-latka.
Oficer został aresztowany w czasie szkolenia wojskowego w Górnej Bawarii.
– Jak udało mu się udawać z powodzeniem syryjskiego uchodźcę, jest dla wszystkich jeszcze zagadką. Wykaże to śledztwo – powiedziała rzeczniczka prokuratury.
 W środę przeszukano 16 miejsc w Niemczech, Austrii i Francji, związanych z  działalnością zatrzymanego oficera. Podczas tych czynności znaleziono materiał dowodów m. in. broń i materiały wybuchowe.
Niemiecka socjaldemokracja oskarżyła ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere’a i ministra obrony Ursuli von der Leyena o niezdolność do kontrolowania swoich ministerstw po incydencie z niemieckim oficerem, który planował popełnić atak podszywając się pod uchodźców.
Szef socjaldemokratycznej frakcji w niemieckim parlamencie, Thomas Oppermann, zażądał od obydwu ministrów wyjaśnień dotyczących przyczyn, które spowodowały, że oficer, który jako syryjski uchodźca prowadził podwójne życie od ponad roku, nie został zatrzymany wcześniej.

DPA /es