BALON.LAB – mobilne laboratorium zmierzy jakość powietrza w Polsce. Pierwszą lokalizacją, którą odwiedzi będzie Piastów koło Warszawy. Urządzenie opracowane przez ekspertów Politechniki Warszawskiej, zamieszczone w  balonie na ogrzane powietrze, zmierzy poziom stężenia, niewidocznych dla ludzkiego oka, zanieczyszczeń  ̶  cząstek stałych PM10 i PM2,5 ̶ w powietrzu.
Balon będzie usytuowany na placu u zbiegu ul. Warszawskiej i Al.Wojska Polskiego (przy rondzie Prezydenta Kaczorowskiego) w Piastowie w dniu 3 maja od godz. 18:00. Strefa aktywności Balon.Lab będzie dostępna od godz. 16:00. Uczestnicy będą mogli przekonać się jak wysokie jest stężenie cząstek stałych w ich mieście.
Cząstki stałe to niewielkich rozmiarów zanieczyszczenia pyłowe zawieszone w powietrzu. Tworzone są przez cząstki sadzy, na których dodatkowo osadzają się inne zanieczyszczenia. Pył zawieszony jest niebezpieczny dla środowiska i dla ludzkiego zdrowia. Mniejsze cząstki wraz z wdychanym powietrzem przenikają do organizmu człowieka, zwiększając ryzyko alergii, schorzeń układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów płuc.
-Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest sektor komunalno-bytowy, w tym  powszechne  wykorzystanie węgla i drewna w polskich gospodarstwach domowych. Niestety te zanieczyszczenia mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie – tłumaczy dr hab. inż. Artur Badyda, profesor Politechniki Warszawskiej, ekspert kampanii Balon.Lab.
Piastów jest pierwszą lokalizacją, którą odwiedzi mobilny punkt pomiarowy Balon.Lab. Wcześniej, w Piastowie odbyły się warsztaty edukacyjne mające na celu przekazanie nauczycielom i lekarzom wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza i jego wpływie na zdrowie.
Celem kampanii Balon.Lab jest budowanie świadomości społecznej i samorządowej w zakresie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Polsce oraz edukacja na temat nowoczesnych, czystych i efektywnych rozwiązań energetycznych – mówi Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL SA, mecenasa Forum Rozwoju Efektywnej Energii.
Organizatorem projektu Balon.Lab jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które od 7 lat działa na rzecz rozwoju nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki na terenach wiejskich i nisko zurbanizowanych. Działania FREE można na bieżąco śledzić na stronie stowarzyszenia – www.forumfree.pl.