Z pomocy prawnej Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago skorzystali olsztyńscy policjanci. Dzięki międzynarodowej współpracy Dorota K. poszukiwana przez funkcjonariuszy, usłyszała zarzut oszustwa komputerowego, które popełniła kilkanaście lat temu, jeszcze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych.

W wydziale dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zakończono prowadzoną od kilkunastu lat sprawę przeciwko Dorocie K. podejrzanej o oszustwo komputerowe. Kobieta miała je popełnić między 1999, a 2000 rokiem, kiedy to była pracownicą jednego z olsztyńskich banków. Jak ustalili policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą, Dorota K. kilkukrotnie włamując się do systemu informatycznego banku zwiększyła sobie limit debetowy, a następnie przelała na swoje konto ponad 27.000 złotych na szkodę banku.

Dochodzenie w tej sprawie wszczęto w 2000 roku, jednak kobieta wyjechała z kraju i nie można było ustalić jej miejsca pobytu. Sprawa została zawieszona, ale nie odłożona na półkę. Policjanci cały czas wykonywali szereg czynności operacyjnych, aby ustalić, gdzie ukryła się poszukiwana. W końcu pojawił się trop, który prowadził do Stanów Zjednoczonych. To tam olsztyńscy poszukiwacze namierzyli Dorotę K. W ubiegłym roku policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KMP w Olsztynie zwrócili się do Konsula Generalnego RP w Chicago o pomoc prawną w wykonaniu niezbędnych czynności z podejrzaną. Już po 2 miesiącach od skierowania wniosku kobieta została przesłuchana i usłyszała zarzut, do którego przyznała się.

Kilka dni temu sprawa została zakończona dobrowolnym poddaniem się karze przez podejrzaną.

Jak widać nie da się uciec przez odpowiedzialnością. Nawet po kilkunastu latach sprawcy najpoważniejszych przestępstw są zatrzymywani przez policję i stają przed sądem.

mp/in