W czerwcu do Polski trafią pierwsze samoloty do transportu VIP-ów. Najważniejsze osoby w państwie będą mogły z nich korzystać od jesieni – powiedział w sobotę wiceszef MON Bartosz Kownacki.
Kownacki był pytany w radiu RMF FM o to, kiedy zostanie rozstrzygnięta kwestia transportu VIP-ów. Wiceszef MON przypomniał, że w ostatnich latach wielokrotnie rozpisywano przetargi na samoloty dla najważniejszych osób w państwie. „Przez 27 lat tego problemu nie rozwiązano. (…) Dopiero trzynasty przetarg się udał – trzynasty to był ten, który my rozstrzygnęliśmy na jesieni ubiegłego roku” – powiedział.
„W czerwcu 2017 roku pierwsze samoloty do transportu najważniejszych osób w państwie przylecą. Liczę, że od jesieni, bo jest potrzebny okres szkolenia, także tutaj na miejscu, naszych pilotów, już +head+, czyli najważniejsza osoba w państwie, pan prezydent, czy inne osoby mające ten status, będą mogły podróżować nowymi samolotami, które będą na wyposażeniu wojska” – poinformował Kownacki.
Dodał, że już teraz prowadzone są przygotowania do przyjęcia nowych samolotów. „Mogę też powiedzieć, że już teraz zaczynamy bardzo poważne przygotowania. Jest cała struktura przygotowywana w Ministerstwie Obrony Narodowej do transportu najważniejszych osób w państwie, będzie cała infrastruktura do tego potrzebna – też jest przygotowywana” – wyliczał.
Kownacki poinformował, że polscy piloci i technicy, wkrótce udadzą się do USA na szkolenia. „Pierwsi technicy już za kilka tygodni, bo około 20 marca lecą do Stanów Zjednoczonych, a pierwsi piloci w połowie kwietnia będą już w Stanach Zjednoczonych” – mówił.
W ocenie wiceministra, docelowo Polska powinna posiadać flotę ośmiu samolotów przeznaczonych do transportu VIP-ów.

Źródło: Kurier PAP