Na ostatnim Festiwalu Filmowym w Gdyni jej film otrzymał wyróżnienie honorowe w Konkursie Młodego Kina. Tak zadecydowali członkowie Jury – Agnieszka Smoczyńska-Konopka, Małgorzata Potocka, Mateusz Damięcki, Andrzej Krakowski i Adam Palenta.
Kalina Alabrudzińska, młoda i utalentowana, reżyserka i scenarzystka, do niedawna płocczanka, absolwentka Małachowianki, będzie Gościem Kina za Rogiem w Płocku.
4 marca o godz. 17  w Kinie za Rogiem zobaczymy jej dwa filmy; wyróżnionych w 2016 roku w Gdyni „Niestrudzonych wędrowców” oraz wcześniejszy obraz „Lena i ja”.
– Światem w moim filmie rządzi niepodważalna zasada – kobieta ma wybór, jak żyć. Nie wiedziałam, że robię film historyczny – opowiadała ostatnio w wywiadzie dla płockiej Gazety Wyborczej.
Jaki jest ten świat. W filmie „Lena i ja” mamy zapis nocnego życia młodej mężatki  z dużego miasta. Poznajemy znajomych Leny – jej męża, terapeutę, przyjaciela z osiedla, psa Darka oraz kilku nieznajomych. Tak jak ona, wszyscy mają na swoim koncie zmarnowane szanse, tajemnice, marzenia i nadzieje na zmianę, która da im szczęście. Prosta historia, ale diabeł… tkwi w szczegółach.
Grająca w filmie Agnieszka Żulewicz („Demon”, „Chemia”) w 2014 roku otrzymała nagrodę (odkrycie aktorskie) na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, a sam film wyróżnienie (za szaleństwo, odwagę i poczucie humoru).
W „Niestrudzonych wędrowcach” poznajemy Konstancję,  40-latkę, również z dużego miasta, która powinna mieć już męża, dziecko i kochanka z siłowni. Ale nie ma. Ma za to własny biznes, słabość do kebabów i gromadę nieznośnie szczęśliwych koleżanek. W końcu jednak postanawia odmienić swój los i zostać matką. Trafia zatem do gabinetu Klaudii w banku nasienia. I wszystko układałoby się po jej myśli, gdyby nie to, że nagle zaczyna układać się jej w miłości. Ale oczywiście nie wszystko jest tu oczywiste.
W filmach Alabrudzińskiej spotkamy takich aktorów jak: Katarzyna Kwiatkowska („Dzień Kobiet”, „Sztuka Kochania”), Łukasz Konopka („Rewers”, „Czas Honoru”), Krzysztof Czeczot („80 milionów”, „Dom zły”), Karolina Piechota, Anna Prus, Dobromir Dymecki, Sławomir Holland, Dorota Nowakowska.
Zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z autorką. 4 marca (sobota) o godz. 18. Wstęp wolny na zaproszenia dostępne w Bileterii POKiS.
Kalina Alabrudzińska – urodzona w 1983 roku reżyserka i scenarzystka. Absolwentka płockiej Małachowianki oraz Kursu Reżyserii Dokumentalnej w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Studentka ostatniego roku Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Jej filmy były prezentowane i wyróżniane podczas wielu międzynarodowych festiwali filmowych: Berlinale, MFF Nowe Horyzonty, Krakowski Festiwal Filmowy, San Sebastian International Film Festival.

Zobacz również: