posłowie
źródło: gov.pl

Temat obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 znowu powraca. Tym razem, za sprawą szokujących doniesień. Sejm ma się pochylić nad kontrowersyjnym rozwiązaniem, które umożliwi nakładanie kar finansowych na niezaszczepionych obywateli.

Nie masz szczepienia, zapłacisz karę

Przedstawiciele Lewicy zaskoczyli opinię publiczną swoją deklaracją w trakcie niedzielnej konferencji prasowej. Otóż Włodzimierz Czarzasty i spółka niespodziewanie zapowiedzieli złożenie do Sejmu projektu pewnej ustawy. Według polityków proponowane przez nich regulacje prawne mają pomóc w walce z pandemią. Choć cel jest szczytny, to sam tekst dokumentu może budzić spore kontrowersje. Dlaczego?

Otóż ustawa odnosi się do szeroko komentowanego w naszym kraju wprowadzenia obowiązku wakcynacji. Lewica chce, aby nakazem przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 zostali objęci wszyscy Polacy powyżej 18. roku życia. „Wnosimy projekt ustawy, jednoznaczny, taki, który uważamy, że pomoże Polkom i Polakom. Osoby dorosłe są zobowiązane do poddania się szczepieniom” – oświadczył wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Warto dodać, że stosowny projekt posłowie opozycji złożą w Sejmie już w najbliższy poniedziałek.

Należy podkreślić, iż to nie jedyne kontrowersyjne założenia pomysłu Lewicy. Zgodnie z zapisami prawa, osoby, które odmówiłyby szczepienia, musiałyby zapłacić karę grzywny. „Jeżeli będzie ktoś uchylał się od szczepień – uważamy, że powinien podlegać karze grzywny” – podkreślił Czarzasty.

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie rozwiązania, które umożliwiłoby pracownikom odmówienie wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Byłoby to możliwe w sytuacji, kiedy podwładni nie czuliby się w zakładzie pracy bezpiecznie. Również pracodawca otrzymałby dodatkowe uprawnienia. Mianowicie mógłby skontrolować kto w firmie jest zaszczepiony, a kto nie. „Uważamy, że obligatoryjnie, bez względu na to, czy ktoś podlega grzywnie, czy ktoś nie podlega grzywnie, powinni być wyszczepieni: pracownicy opieki zdrowotnej i DPS-ów, szkół oraz żłobków” – podsumował wicemarszałek Sejmu.

Plan Lewicy skomentował Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP. „Stosujmy dystans, nośmy maseczki, zachowujmy się tak, by powstrzymać koronawirusa, a nie idźmy w tym kierunku, żeby zmuszać wszystkich do szczepień” – powiedział minister. Jego zdaniem, trzeba ludzi zachęcać, a nie straszyć.

Źródło: money.pl

Zobacz również: