Nie Radio Wolna Europa ani Głos Ameryki, tylko Radio Madryt było pierwszą, powojenną rozgłośnią polskiej emigracji. Programy w języku polskim były nadawane codziennie, od 1949 do 1975 roku. Przypominamy o tym w związku z obchodzonym dzisiaj Światowym Dniem Radia. Święto to przed pięcioma laty ustanowiło UNESCO z inicjatywy Hiszpanii.

W Madrycie gościny udzieliło Polakom Radio Nacional – publiczna rozgłośnia Hiszpanii, a zgodę na emitowanie programów w języku polskim wydał generał Franco.

Od 12 stycznia 1949 roku godzinne audycje były emitowane o siódmej rano, a pierwszymi słowami były „Tu mówi Madryt”. Wiadomości radiowe tłumaczone były na hiszpański i przechodziły cenzurę, ale Hiszpanie rzadko ingerowali w ich treść. „Prowadźcie audycje jak chcecie, byle wasza propaganda zadziałała w kraju” – mieli często słyszeć Polacy.

Rozgłośnia powstała dzięki zabiegom ówczesnego ambasadora, reprezentanta londyńskiego rządu, hrabiego Józefa Alfreda Potockiego. Stacją kierował Karol Wagner-Pieńkowski – były dyrektor Polskiego Radia w Londynie, głównym prowadzącym był publicysta Józef Łobodowski, a felietonistą – ksiądz Marian Walorek.

Rozgłośnia zamilkła dwa lata przed nawiązaniem przez Hiszpanię stosunków dyplomatycznych z PRL.

 
źródło: IAR

 

Zobacz również: