Choinka z Sochaczewa zawędrowała do Melton

Już po raz trzeci choinka przygotowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Sochaczewie pojechała do zaprzyjaźnionego z Sochaczewem angielskiego Melton Mowbray.

Drzewko wzięło udział w tamtejszym „Christmas Tree Festival”, odbywającym się w miejscowej katedrze, a połączonym z barwnym jarmarkiem wiktoriańskim.

Festiwal Bożonarodzeniowego Drzewka, to jedna z największych tego typu imprez na wyspach. Na festiwal zjeżdżają ludzie z całego hrabstwa Leicestershire. W tym roku w kościele św. Marii pokazano niemal 1400 choinek, a przez kilka dni obejrzało je 9600 gości. Ponieważ osoby, które chcą zwiedzić wystawę, muszą kupić przy wejściu bilet, na cele charytatywne zebrano niemal 24 tysiące funtów.

Na zaproszenie mera Melton w trzydniowym festiwalu, trwającym do 2 do 4 grudnia, wziął udział Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej. Jak powiedział, nasza choinka przyciągała tłumy gości. Zachwycali się nią rodowici Brytyjczycy, ale też nasi rodacy.

W Melton działa polski klub, parafia, jest duża Polonia zarówno ta powojenna, jak i budowana po 2004 roku, po otwarciu granic dla naszych rodaków. Od wielu osób, które dowiedziały się o mojej wizycie, odebrałem serdeczne gratulacje dla autorów tego małego dzieła – mówi Sylwester Kaczmarek.

Wizyta w Melton była też okazją do rozmów o dalszej współpracy partnerskiej obejmującej np. wyjazdy na obozy harcerskie czy wymianę międzyszkolną. Sylwester Kaczmarek  rozmawiał na ten temat  m.in. z Pam Posnett, przewodniczącą Rady Miasta, burmistrzem Davidem Wrightem oraz jego zastępcą Tejpalem Singh Bainsem, który w maju 2017 roku przejmie na rok rządy Melton. Wszyscy wyrazili gotowość i chęć rozwijania tych oraz innych form współpracy między naszymi miastami.

UM/atu

Fot. UM Sochaczew

Zobacz również: