Polacy lubią spać, ale już od dawna się nie wysypiają. Są zmęczeni w ciągu dnia, mimo, że w większości wypoczywają po osiem godzin. Wiedzą, w jakich warunkach powinno się regenerować siły po całym dniu, ale tylko połowa z nich jest zadowolona z nocnego odpoczynku. Jak poprawić jakość snu w narodzie?
Według badań przeprowadzonych na początku 2016 r. przez TNS Polska, dorośli Polacy przeznaczają na sen zwykle od 5 do 8 godzin, ale większość z nich nie sypia dobrze. Z czego to wynika? W jaki sposób zadbać o higienę naszego wypoczynku?
Młodzi lubią, starsi muszą
Na pierwszy rzut oka statystyki nie są złe. Od poniedziałku do piątku ponad połowa z nas (53 proc.) śpi od 7 do 8 godzin dziennie. 30 proc. przeznacza na spoczynek 5-6 godzin, a tylko 6 proc. śpi krócej. 10 proc. Polaków to szczęściarze, którzy w łóżku spędzają więcej niż 10 godzin. W weekendy niemal jedna trzecia z nas pozwala sobie na sen dłuższy niż 8 godzin, pozostałe 70 proc. śpi wtedy od 5 do 8 godzin.
Lubimy spać – tak deklaruje 75 proc. badanych. Jednak im jesteśmy starsi, tym bardziej traktujemy sen przede wszystkim jako biologiczną konieczność, nie czystą przyjemność. Wśród nas są i tacy, którzy uważają sen za luksus (aż 14 proc.) i tacy, którzy najchętniej w ogóle by nie zasypiali, bo to dla nich strata czasu (4 proc.).
Sen ważny, praca ważniejsza
Niemal każdy Polak wie, że sen jest ważny. Niestety wiedza ta nie ma przełożenia w praktyce. 45 proc. respondentówodpowiedziało, że od dawna nie wysypia się ze względu na obowiązki zawodowe, lub rodzinne. Jeszcze więcej polskich obywateli (57 proc.) jest przekonanych, że dla sukcesu zawodowego trzeba rezygnować ze snu, a aż 23 proc. żyje w przekonaniu, że kariera jest ważniejsza od nocnego wypoczynku.- Takie podejście jest błędne. Od snu zależy nie tylko nasze samopoczucie, ale także wydajność organizmu i umysłu. Być może przez jakiś czas uda się budować karierę kosztem snu, ale na dłuższą metę wpłynie to na nasze życie negatywnie – przekonuje Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy JANPOL. – Jeśli jednak decydujemy się ograniczać sen na rzecz rozwoju zawodowego, zadbajmy o to, by wypoczynek, choć krótszy, był wydajniejszy. Uda się to dzięki wygodnemu łóżku i odpowiednio dobranemu materacowi – dodaje ekspert.
Kłopoty ze snem. Jak im zaradzić?
Niestety, wygodny materac jest rzadkością. Mało tego. Większość Polaków nie śpi nawet w łóżku! 55 proc. dorosłych sypia na rozkładanej kanapie, a z odpowiednio dużego łóżka z materacem korzysta zaledwie jedna trzecia z nas. – Tylko właściwie dobrany materac jest gwarancją zdrowego snu. Wybierając rozkładaną kanapę narażamy się na bóle pleców, mięśni i płytki sen – zauważa Tomasz Goc,Dyrektor HandlowyFabryki Materacy JANPOL.Słowa eksperta potwierdzają dane zebrane w badaniu TNS Polska. 31 proc. Polaków odczuwa dyskomfort podczas snu (np. ból pleców), 34 proc. ma problemy z zaśnięciem i podobny odsetek budzi się w nocy, lub nad ranem nie mogąc już zasnąć. – Niestety wciąż niewiele osób zwraca uwagę na sam materac. Tylko 15 proc. uważa, że ma on związek z niewyspaniem. Większość Polaków jest przekonanych, że za ich złe sny odpowiadają stres, nieregularne godziny snu, czy poziom hałasu. Zapominają o rzeczy najważniejszej, czyli posłaniu – mówi ekspert Fabryki Materacy JANPOL.

Zobacz również: