Dzisiaj (16 grudnia 2016 roku) Sąd Apelacyjny we Wrocławiu skazał Tomasza P. na karę 25 lat pozbawienia wolności. To kara za usiłowanie zabójstwa, do jakiego doszło w grudniu 2012 roku. Na oczach innych pracowników banku, w którym pracowała była partnerka oskarżonego – Jolanta J., Tomasza P. próbował pozbawić ją życia poprzez wielokrotne zadanie jej ciosów siekierą m.in. w głowę. Kobieta przeżyła tylko dzięki natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Wymierzając oskarżonemu Tomaszowi P. karę 25 lat pozbawienia wolności Sąd Apelacyjny we Wrocławiu orzekł jednocześnie, że może on starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie nie wcześniej niż po 20 latach. Nałożył ponadto na niego zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej.

Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Dzisiejszy wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu to skutek pierwszej kasacji Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro wniesionej wyłącznie z powodu niewspółmierności kary wobec osoby skazanej za zbrodnię.

Sąd Najwyższy w całości uwzględnił tą kasację Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego. W dniu 08 listopada 2016 roku – zgodnie z wnioskiem Prokuratora Generalnego – Sąd Najwyższy zwrócił Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu sprawę Tomasza P. do ponownego rozpoznania.

Zarzuty stawiane skazanemu

Przypomnijmy, że prokuratura oskarżyła Tomasza P. o usiłowanie zabójstwa i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o czyn z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 148 par. 1 kodeksu karnego i art. 156 par. 1 pkt 2 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego. Grozi za to kara nie krótsza od 8 lat pozbawienia wolności, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

O sprawie informowaliśmy również w dniu 09 listopada 2016 roku.

 

źródło: Prokuratura Krajowa

Zobacz również: