Znacznie chłodniejsze powiewy wiatru, szron na lusterkach z rana i miejscowe oblodzenia jezdni – to bezsprzeczne znaki, że zima czai się za rogiem. Jak przygotować nasz samochód do zimowej aury? Jak przygotować się na świąteczny lub sylwestrowy wyjazd? I w końcu: jak zachować zwiększone bezpieczeństwo podczas jazdy w takich warunkach?

Przygotowania samochodu do zimy dla wielu kończą się na wymianie opon i zakupieniu skrobaczki. Jednak obie te zmiany rzeczy, choć bardzo ważne, na niewiele się zdadzą, kiedy samochodu nie otworzymy czy nie odpalimy.

Diesle i silniki benzynowe

Wraz z nadejściem zimy właściciele diesli powinni przede wszystkim dokładnie zadbać o dobry stan techniczny samochodu: sprawny akumulator, działanie świec żarowych. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie układu wtryskowego. Poza tymi elementami, problemem może się okazać również paliwo. W niskich temperaturach wytrąca się z niego parafina, która skutecznie może zablokować filtr paliwa. Ważne jest więc tankowanie na sprawdzonych stacjach i korzystanie z oleju napędowego wyłącznie od znanych, zaufanych dostawców.

W przypadku klasycznych „benzyniaków” zimą zazwyczaj nie ma kłopotów z ich odpaleniem. Kiedy jednak samochód krztusi się czy nie chce zapalić problemem najczęściej jest brak silnej iskry. Winowajcą może okazać się słaby akumulator lub wady układu zapłonowego (w tym przypadku konieczne jest sprawdzenie świec zapłonowych, przewodów wysokiego napięcia).

Die neue E-Klasse All-Terrain / Hochgurgl 2016 The new E-Class All- Terrain / Hochgurgl 2016

Wymiana płynów eksploatacyjnych
Z pewnością nikomu nie trzeba przypominać o konieczności zmiany płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Różnią się one swoim składem chemicznym, o czym szybko przekonamy się próbując wykorzystać resztki letniego produktu podczas pierwszych chłodniejszych dni.
Okazuje się, że wymiana tego płynu to nie jedyne, co musimy zrobić!

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na płyn chłodniczy. Niska jakość tego produktu, ale również nieszczelna instalacja chłodnicza w samochodzie może skończyć się zamarznięciem produktu w chłodnicy i przewodach. To z kolei oznacza ich zniszczenie i narażenie się na wysokie koszty naprawy. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynu chłodniczego – normalnie jest to -37 stopni Celsjusza. Jeśli jednak układ chłodzenia jest nieszczelny lub płyn hamulcowy zanieczyszczony – istnieje ryzyko zamarzania w znacznie wyższej temperaturze. Sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynu hamulcowego możemy wykonać w każdym warsztacie za niewielką cenę – proces ten nie zajmuje wiele czasu.

Akumulator i alternator są ważne!

Sprawne działanie akumulatora i alternatora są kluczowe podczas zimy. Aby sprawdzić stan akumulatora i napięcie ładowania wystarczy zgłosić się do warsztatu lub też elektryka.
Elektryk oceni sprawność akumulatora pod obciążeniem. Samodzielnie za to możemy sprawdzić układ ładowania poprzez mierzenie napięcia na zaciskach akumulatora przy pracującym silniku. Napięcie niższe niż 13.7V i wyższe 14,5V oznacza, że usterce mógł ulec alternator.

Chemia na drogach – przypatrzmy się nadwoziu!
W czasie zimy jezdnie posypywane są solą, piaskiem oraz licznymi preparatami zawierającymi silne substancje chemiczne. Efektem ich działania jest pojawiająca się korozja. Aby zabezpieczyć nasz samochód przed ich działaniem jeszcze w ciągu cieplejszych dni warto zabezpieczyć wszelkie odpryski czy rysy. Przed nadejściem mrozów i śniegu warto również nawoskować nadwozie, aby było ono lepiej zabezpieczone przed drogową chemią.

Technologia przyszłości w służbie człowiekowi!
Kierowcy nie są zdani jedynie na swoje umiejętności – nowoczesne rozwiązania w samochodach wspomagają jazdę w trudnych warunkach i umożliwiają korygowanie drobnych błędów.
Dobrym przykładem takich systemów są rozwiązania proponowane przez Mercedes-Benz: asystent dynamiki jazdy na zakrętach ESP®, ATTENTION ASSIST, DISTRONIC PLUS. Na szczególną uwagę zasługuje także system 4MATIC, czyli stały napęd na wszystkie koła. W warunkach zimowych rozwiązanie to umożliwia utrzymanie optymalnej trakcji przez całą drogę.  System ESP pozwala na przyhamowanie koła, które znalazło się na śliskim gruncie i przekazanie części mocy na pozostałe koła posiadające dobrą przyczepność. Wiąże się to ze zwiększeniem bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy.

Kiedy potrzebna jest pomoc…
Współcześnie samochody posiadają wiele udogodnień, aby podróż przebiegała bez problemów. Kiedy jednak jesteśmy uczestnikami kolizji drogowej czy też nasz samochód odmówił posłuszeństwa niezwykle przydatne okazują się nowoczesne rozwiązania, pozwalające na szybkie wezwanie pomocy.
Takie rozwiązanie oferuje marka Mercedes-Benz – jest to technologia COMAND Online. Dzięki usłudze SOS komputer pokładowy pozwala na automatyczne wysłanie wezwania o pomoc, kiedy tylko system wspomagania bezpieczeństwa rozpozna wypadek.

To jednak nie wszystko – marka Daimler umożliwia służbom ratowniczym szybki wgląd w szczegóły konstrukcyjne pojazdu na miejscu wypadku. W dwóch miejscach – przy korku wlewu paliwa i na przeciwległym słupku B – umieszczany jest QR kod. W nowoczesnych samochodach jego obecność jest standardem. Zeskanowanie kodu przez służby ratownicze pozwala dotrzeć do instrukcji ułatwiającej działania ratunkowe.

Warto również wspomnieć o usłudze Mobilo oferowanej przez Mercedes-Benz. Zakłada ona pomoc dla wszystkich posiadaczy samochodów marki, którzy wykonują regularne przeglądy w autoryzowanych serwisach. Mobilo obejmuje sytuacje takie jak wypadki, ale również w których samochód uległ awarii technicznej, stał się celem wandalizmu, został skradziony. Mobilo zapewnia pomoc techniczną w miejscu zdarzenia, bezpłatnie i przez całą dobę – ale to nie wszystko. Mobilo obejmuje również takie usługi jak zapewnienie hotelu (jeśli znajdujemy się z dala od domu) czy też zapewnienie przelotu do kraju.

To z pewnością wygodne rozwiązanie podczas zimowego wyjazdu na narty czy do rodziny.
Zestaw ratunkowy w bagażniku!
Wybierając się w dłuższą podróż warto znaleźć nieco miejsca w naszym bagażniku na sprzęty takie jak: linka holownicza, łańcuchy, saperka, ciepłe rękawice. Warto mieć tam także apteczkę, latarkę czy czołówkę, folię NRC.
Jeśli jesteśmy miłośnikami elektroniki czy też korzystamy z nawigacji samochodowej umieszczonej w telefonie – konieczna będzie ładowarka samochodowa!

Zobacz również: