Jest w roku jeden wieczór, w którym wszyscy i ci mali, i ci dorośli są dziećmi, wieczór cieplejszy od wszystkich. Gdy zapada zmrok w ten zimowy dzień łatwiej nam uwierzyć w dobro. Jeszcze na początku XX wieku na mazowieckiej wsi z okresem Bożego Narodzenia związanych był szereg wierzeń i obrzędów. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu stanowi jedno z ostatnich miejsc, w którym tradycje te nadal są żywe.

W dniu 10 grudnia w sierpeckim skansenie miał miejsce wyjątkowy jubileusz. Już po raz 25 w Muzeum odbyło się otwarcie wystawy cyklicznej „Boże Narodzenie na Mazowszu”. Stanowi ona sentymentalną podróż przez tradycję polskiej wsi, od Adwentu, czasu przygotowań, przez radość świętowania, po zwyczaje kolędnicze. Tegoroczny wernisaż był też wyjątkowy pod innym względem. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zrealizowało bowiem projekt oświetlenia muzealnej wsi i wnętrz obiektów wchodzących w jej skład. Dzięki temu przybyli na uroczystość goście mieli okazję podziwiać pięknie oświetloną wystawę podczas wieczornego zwiedzania. Pozwoliło im to jeszcze lepiej poczuć atmosferę dawnych Świąt. Zwiedzający przyglądali się jakie prace wykonywano w czasie przedświątecznym, jak wyglądała wieczerza wigilijna pod koniec XIX wieku, a jak w latach 20-tych XX wieku, zobaczyli też z czego wykonywano ozdoby na choinkę i poznali różne grupy przebierańców odwiedzające domostwa w karnawale.

Jedną z najważniejszych części wydarzenia stanowiło otwarcie nowej ekspozycji w przeniesionym na teren Muzeum w roku 2012 dworze ziemiańskim z Uniszek Zawadzkich.

Klimatyczne wnętrza przygotowane z ogromną pieczołowitością przybliżyły oglądającym realia życia w zamożnej rodzinie szlacheckiej sprzed prawie 200 lat. Po zwiedzaniu goście udali się na uroczystą galę w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference&Spa.

2

Zebranych powitał Dyrektor Muzeum. W swoim wystąpieniu przybliżył słuchaczom historię wystawy bożonarodzeniowej w skansenie.

W części artystycznej wydarzenia na scenie Sali widowiskowej wystąpiła Płocka Orkiestra Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Przemysława Marcyniaka. Koncert pod nazwą „Świąteczna opowieść. Wigilijny sen o muzyce” poprowadziła aktorka teatralna i filmowa, Ewa Kasprzyk. Solowe partie solowe wykonały natomiast Małgorzata Bernatowicz i Agnieszka Kadłubowska. Występ wypełniły najpiękniejsze dzieła muzyki klasycznej, arie operowe, piosenki popowe i kolędy w wirtuozerskich aranżacjach orkiestrowych. Przygotowany przez artystów spektakl dźwięku stanowił doskonałe wprowadzenie w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Był też pięknym wstępem do wieczornego spotkania opłatkowego, podczas którego ksiądz Więckowski pobłogosławił zebranych i złożył im życzenia spokojnych, zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia.

Serdecznie zachęcamy Państwa do odwiedzania skansenu i korzystania z szerokiego wachlarza programów zimowych. Zima w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest pełna wrażeń. Warto bliżej przyjrzeć się dawnym tradycjom bożonarodzeniowym, by na nowo poczuć magię Świąt ze wspomnień.

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Zobacz również: