Przed wojną też tu byli Polacy. Dnia 11.11 w Sali Domu Pracy Twórczej „Sorboma” została otworzona wystawa „Różni ludzie, jedno miasto, jeden cel”, której pomysłodawcą jest Piotr Łach.

Wystawa nawiązuje do spuścizny II pokoju toruńskiego na mocy którego Warmia przeszła pod zwierzchnictwo Korony na ponad 300 lat. Na wystawie zostały przybliżone osoby związane z Biskupcem, które ponad 100 lat po I zaborze Polski nadal kultywowały tradycję i kulturę Polską. Celem wystawy jest pokazanie, że z Biskupcem były związane osoby, które były ambasadorami miasta jak np. Ignacy Pietraszewski – orientalista, Sylwester A. Sznarbach – poeta, malarz – uczeń Jana Matejki, przedstawiciele pracy u podstaw, którzy podtrzymywali w tradycję polskich dzieci w okolicznych polskich szkołach m.in. J. Liszewski, J. Lubomirski, czy osoby reprezentujące polski interes w Pruskim parlamencie w Berlinie – x. W. Barczewski.

wyst

Wystawa została otworzona słowami: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.” Roman Dmowski, ten cytat który nie tylko łączy przedstawione na wystawie osoby, ale również stawia most między Polakami mieszkającymi przed wojną w Biskupcu z obecnie tu mieszkającymi, byśmy podobnie jak oni pracowali i działali na rzecz miasta, regionu i Polski.

Wystawa potrwa do czerwca 2017r.

źródło: https://www.facebook.com/Warmia.PerlawKoronie/photos/?tab=album&album_id=894262390707936&__mref=message_bubble

Wkrótce na naszym portalu wywiad z twórcą wystawy

Zobacz również: