Kupując prezenty często z braku pomysłu decydujemy się na wybór świątecznych klasyków, takich jak ciepły sweter czy słodycze. Na szczęście istnieje sposób, by nawet najbardziej sztampowy podarunek zaskakiwał oryginalnością. Centrum lotnicze Sky4Fly.net prezentuje 5 egzotycznych wariacji na temat skarpet pod choinką.
Skarpety z wełny alpaki z Peru

2

Alpaki to zwierzęta z rodziny wielbłądowatych, które żyją w Andach na wysokości ponad 4500 m n.p.m. Cechują się nadzwyczajnym zdrowiem i wytrzymałością, a wełna z nich otrzymywana jest miękka, delikatna i hipoalergiczna. Ponadto dzięki wysokiej zawartości lanoliny jest odporna na zabrudzenia. Od klasycznej wełny owczej różni się większą elastycznością, sprężystością i kilkukrotnie większą rozciągliwością. – Produkty z wełny alpaki to towar nieomal luksusowy. Pozyskuje się jej 400 razy mniej niż wełny owczej, a jej niezwykłe walory sprawią, że posłuży obdarowanej nią osobie przez lata – opowiada Piotr Chalimoniuk z centrum lotniczego.
Agua de azahar z Hiszpanii

6

Agua de azahar to aromat kwiatu pomarańczy, który znany jest z wielu właściwości leczniczych, ale i ceniony ze względu na swój niezwykły zapach. Znajduje zastosowanie zarówno w apteczce, jako lek pomagający w spokojnym zasypianiu czy uławiający trawienie, jak i w kuchni, gdzie może nadać niezwykły aromat nie tylko świątecznemu ciastu. Należy jednak pamiętać, że olejek ten sprzedawany jest w różnym stężeniu, dlatego w Hiszpanii znaleźć go można zarówno w sklepie spożywczym, jak i w aptece. Polecany jest zwłaszcza osobom o wrażliwym nosie nie tylko ukoi nerwy, ale i nada mieszkaniu piękny, świąteczny zapach. Świetna alternatywa dla siatki świątecznych pomarańczy!
Mole poblano z Meksyku

4

Mole poblano to meksykański sos na bazie czekolady, którego smak z pewnością zaskoczy każdego, kto spodziewał się znaleźć pod choinką paczkę tradycyjnych polskich łakoci. Wykonywany jest z kompozycji składników, dzięki którym głębia smaku czekolady doskonale łączy się z ostrością papryczek chili. Jego przygotowanie jest niezwykle pracochłonne. Rozpoczyna się od opiekania wszystkich składników (w niektórych recepturach jest ich niemal 20), a następnie ucierania ich na proszek lub pastę. – Choć proces przygotowania sosu wymaga wielkiej staranności, to legenda głosi, że mole pablano powstał przez przypadek. Prawdopodobnie tę niezwykłą recepturę zawdzięczamy zakonnicom z klasztoru Santa Rosa w Puebla de Los Angeles, które chcąc zrobić wrażenie na wizytującym je arcybiskupie słynącym z niezwykle wysublimowanego podniebienia, dzięki anielskiej pomocy skomponowały słynny dziś sos, używając składników, które akurat miały pod ręką – opowiada Piotr Chalimoniuk z centrum lotniczego.
Sweter z Norwegii

5

W dolinie Setesdal w południowej Norwegii już w XIX wieku wytwarzano praktyczne okrycia, które zarazem zachwycały pięknem i precyzją wykonania. Lusekofta, tradycyjny sweter z tego regionu, cechuje się czarnym kolorem z białym „rzucikiem” w górnej części korpusu oraz bogatym czerwonym zdobieniem okolic kołnierzyka. Do 1934 roku ubioru tego nie można było znaleźć poza doliną Setesdal, już wkrótce jednak zachwycili się nim narciarze z różnych części świata, którzy docenili norweski wyrób za to, że dobrze utrzymywał ciepło, a gruby splot gwarantował nieprzepuszczalność powietrza. Grube ozdobne swetry zimowe są chyba jednym z najmniej lubianych prezentów świątecznych. Jeśli jednak postawimy na jakość i tradycje, ten element garderoby może okazać się prezentem tak praktycznym, jak niezwykle urodziwym.
Ręcznie robiona bombka z Polski

1

Najstarsza fabryka szklanych bombek choinkowych w Polsce pochodzi z połowy XX wieku. Ręcznie malowane produkty przez 60 lat zyskały popularność nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Do wyrobu tych najpiękniejszych wykorzystuje się różnobarwne lakiery i srebro. Ozdabiane są nie tylko tradycyjnymi świątecznymi wzorami, ale i postaciami z bajek, czy spersonalizowanymi życzeniami, dzięki którym podarowana przez nas bombka stanowić będzie niezwykły i niepowtarzalny prezent. Ci, którzy dysponują nieco większym zapasem gotówki, mogą przyozdobić swoje dekoracje świąteczne kryształami Swarovskiego. Taka bombka, to świetny pomysł na prezent dla naszych zagranicznych przyjaciół.

Zobacz również: