W okresie świąteczno-noworocznym często podróżujemy. Wyjeżdżamy na spotkania rodzinne lub udajemy się na wypoczynek w góry czy za granicę. Dłuższa nieobecność to niestety okazja dla złodziei. W pustym domu lub mieszkaniu może także dojść do zdarzeń losowych, takich jak pożar czy zniszczenia spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jak przygotować się na świąteczny lub sylwestrowy wyjazd, by nie martwić się o pozostawiony dobytek?

Innowacyjne zamki, antywłamaniowe drzwi i czujne oko sąsiadów mogą nie wystarczyć, by ustrzec się przed włamywaczami. Czy warto wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową?
Z pomocą ekspertów sprawdzamy najskuteczniejsze rozwiązania.

Więcej włamań i kradzieży podczas świąt

Jak wynika z policyjnych statystyk w czasie świąt liczba kradzieży znacznie wzrasta. W tym czasie czujność sąsiadów jest uśpiona – najczęściej zaabsorbowani są przygotowaniami do tych kilku najważniejszych dni w roku. Pochłonięci obowiązkami nie zauważają sytuacji, w których należałoby interweniować lub zaalarmować policję. Przed wyjazdem nie informujmy zbyt wielu osób o tym, że planujemy dłuższą nieobecność. Unikajmy także opowiadania o cennych przedmiotach znajdujących się w domu. Zawodowi włamywacze najczęściej przeprowadzają tzw. wywiad środowiskowy, który pomaga im ustalić, które mieszkania lub domy staną się łatwym łupem. Nie nagrywajmy także wiadomości na automatycznej sekretarce, z której wynikałoby, że dom czy mieszkanie zostaje puste na pewien czas. Najlepiej powierzyć klucze dobrym znajomym, którzy będą doglądać mieszkania – otworzą okno, zapalą światło i tym samym zniechęcą złodziei, którzy być może obserwują nasz dobytek i czekają na dogodną okazję.

Fot. Yale
Fot. Yale

Sygnał bezpieczeństwa

Dom wyposażony w niezawodny system zabezpieczeń to gwarancja spokoju o każdej porze roku i niezależnie od zaplanowanych wyjazdów. Czy można jednak znacząco wzmocnić ochronę naszej posiadłości bez konieczności przeprowadzania np. wymiany zamków czy całych drzwi? – Coraz częściej wyposażamy dom lub mieszkanie w system alarmowy. Bezprzewodowy alarm to najlepsze rozwiązanie, które łatwo zainstalować na niedługo przed wyjazdem. Montuje się go szybko i bez zbędnych prac budowlanych. Nowoczesne alarmy nie wymagają żadnego okablowania, ponieważ działają w oparciu o fale radiowe. W przypadku próby uszkodzenia nieruchomości lub włamania syrena alarmowa emituje dźwięk o wysokiej częstotliwości oraz sygnał świetlny w postaci mrugającej lampy. Pamiętajmy, że także sam alarm umieszczony przy wejściu powinien skutecznie zniechęcić wielu potencjalnych włamywaczy. Takie zabezpieczenie wpłynie także na zmniejszenie składki w przypadku ubezpieczenia – mówi Marlena Bogus, ekspert marki Yale – lidera branży zabezpieczeń domowych.

Fot. Yale
Fot. Yale

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy, czy wszystkie okna, szczególnie te balkonowe, są domknięte. Skontrolujmy także stan zamków, rolet antywłamaniowych oraz bramy wjazdowej. Pamiętajmy o odcięciu dopływu gazu i zakręceniu wody. Niektórych zdarzeń jednak nie powstrzymamy, tym bardziej kiedy będziemy setki kilometrów od domu. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem ubezpieczenie całej nieruchomości. W razie nieszczęśliwego zdarzenia pozwoli to uzyskać odszkodowanie, które pokryje koszty skradzionych lub uszkodzonych elementów wyposażenia. – Zazwyczaj polisa dzieli się na ochronę ruchomości i nieruchomości przed kradzieżą oraz przed zdarzeniami losowymi. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują tzw. polisy all risk, czyli takie, które obejmują swym zakresem wszystkie zdarzenie niepożądane – od kradzieży i włamania, poprzez pożary, powodzie i wypadki losowe. To kompleksowe i wygodne rozwiązanie, jednak zdecydowanie droższe. Najczęściej możemy samodzielnie ustalić kwotę ubezpieczenia i jego zakres – czy ma obejmować np. ogród, garaż i elementy ogrodzenia – mówi Ewelina Dusińska z firmy ubezpieczeniowej Ewedus w Puławach.

Fot. Yale
Fot. Yale

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Ceny ubezpieczenia są uzgadniane indywidualnie, w zależności od specyfiki nieruchomości. Jego wysokość zależy od roku budowy domu lub mieszkania, jego powierzchni oraz wielkości miejscowości, w której się znajduje. – Przy wycenie bierze się pod uwagę średnie ceny za m2. Następnym elementem jest rodzaj wyposażenia i obecność dodatkowych zabezpieczeń, takich jak monitoring, alarm, drzwi czy żaluzje antywłamaniowe – informuje Ewelina Dusińska. Pamiętajmy, że naszego dobytku nie można ubezpieczyć jedynie na krótki wyjazd. Decyzja o wykupieniu polisy powinna być zatem przemyślana. – Najkrótszy okres na jaki można ubezpieczyć dom to rok. Nie można ustalić ubezpieczenia krótkoterminowego, np. na miesiąc. Polisa może być również trzyletnia. Ubezpieczenie można wykupić nawet na dzień przed wyjazdem, ponieważ trwa to zazwyczaj kilkanaście minut. Jednak najlepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę – dodaje przedstawiciel firmy Ewedus.

Zobacz również: