Funkcjonariusze z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali prezesa, dyrektora i czworo pracowników jednej z lokalnych spółek – zakładu pracy chronionej. Prezes został tymczasowo aresztowany. Grupa przestępcza wyłudziła miliony złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Delegatura CBA w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie udziału w grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw polegających na doprowadzeniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Przedmiotem postępowania objęto działalność kilku powiązanych podmiotów gospodarczych,  które od 2005 uzyskały dofinansowanie z PFRON w kwocie przekraczającej kilkanaście milionów złotych.

Na tym etapie śledztwa agenci CBA z Poznania zatrzymali prezesa, dyrektora i czworo pracowników jednej z lokalnych spółek  – zakładu pracy chronionej. Zarzuty dotyczą doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na blisko 2 mln zł. Nielegalnie  uzyskane pieniądze pochodziły z miesięcznych dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Zatrzymany przez CBA prezes został tymczasowo aresztowany przez sąd. Wobec pozostałych  podejrzanych prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji i zakaz opuszczania kraju.

W realizacji śledztwa CBA brali udział funkcjonariusze Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz również: